Echipa naţională a Croaţiei a învins, marţi seară, scor 2-1, reprezentativa Spaniei, în ultimul meci din grupa D la Euro, disputat pe stadionul din Bordeaux, iar formaţia antrenată de Ante Cacic a încheiat grupa pe primul loc, cu şapte puncte, iar Spania va juca cu Italia în optimile de finală.

3074 afișări
Imaginea articolului Euro 2016: Croaţia - Spania, scor 2-1, în grupa D. Finala din 2012, Spania - Italia, se va juca în prima fază eliminatorie

A marcat: Kalinic 45', Perisic 87' / Morata 7'.

0-1: David Silva dă o pasă sclipitoare pentru Fabregas, Cesc trimite în faţa porţii, iar Morata împinge balonul în poartă.

1-1: Perisic face o faţă superbă în flancul stâng, îl driblează pe Juanfran şi centrează excelent în careul mic. Kalinic scapă de marcajul lui Ramos, reia superb cu călcâiul şi restabileşte egalitatea cu un minut înaintea pauzei.

2-1: Kalinic scapă pe contraatac, pasează la Perisic, mijlocaşul şutează la colţul scurt şi îl surprinde pe De Gea.

Naţionala antrenată de Vicente del Bosque a ratat un penalty, în minutul 72, prin Sergio Ramos.

Croaţia: Subašić - Srna, Ćorluka, Jedvaj, Vrsaljko - Rog (Kovacic 82), Badelj, Perišić (Kramaric 90+4'), Rakitic, Pjaca (Cop 90+2') - Kalinić. Antrenor: Ante Cacic.

Spania: De Gea - Juanfran, Piqué, Ramos, Alba - Busquets, Iniesta, Cesc (Alcantara 84'), Silva, Nolito (Bruno Soriano 60) - Morata (Aduriz 67). Antrenor: Vicente del Bosque.

Cartonaşe galbene: Rog 29', Vrsaljko 70', Srna 70', Perisic 88'/ -.

Cartonaşe roşii:-.

Arbitri: Björn Kuipers, Sander van Roekel, Erwin Zeinstra; adiţionali: Pol van Boekel, Richard Liesveld (toţi din Olanda); rezervă: Viktor Kassai (Ungaria).

Observatori: Nikolay Levnikov (Rusia), Sviatlana Hrynkevich (Belarus).

Stadion: Stade de Bordeaux.