Echipa naţională de fotbal a Poloniei a câştigat, sâmbătă, meciul cu reprezentativa Elveţiei, scor 1-1, (5-4 după loviturile de departajare) în prima optime de finală de la Euro 2016, disputată la Saint Etienne. În urma acestui rezultat, polonezii s-au calificat în sferturi. În al doilea meci al zilei, Ţara Galilor a învins cu 1-0 Irlanda de Nord şi s-a calificat în sferturi. În ultimul meci al zilei, Portugalia a eliminat Croaţia, după un gol marcat în prelungiri de Quaresma.

8752 afișări
Imaginea articolului Euro 2016: Polonia, Ţara Galilor şi Portugalia, primele echipe calificate în sferturi. Ronaldo&comp. se califică după un gol marcat în prelungiri de Quaresma

Au marcat: Shaqiri 81' / Blaszczykowski 39'.

Naţionala Poloniei s-a calificat în sferturile de finală la Campionatul European din Franţa, scor 1-1, (5-4 după executarea loviturilor de departajare), în meciul cu Elveţia. Granit Xhaka a ratat singurul penalty pentru Elveţia.

0-1: Grosicki poartă o acţiune, are noroc şi rămâne cu mingea la picior, pasează mai departe, Milik are inspiraţia de a lăsa balonul să treacă, iar Kuba Blaszczykowski finalizează calm, cu dreptul, pe sub Sommer.

1-1: Fundaşii polonezi au respins o centrare a lui Ricardo Rodriguez, mingea a ajuns la Shaqiri, iar mijlocaşul lui Stoke înscrie ceea ce va rămâne, probabil, golul turneului. Foarfecă de la 16 metri, cu stângul, în plasa laterală.

ELVEŢIA: Sommer - Lichtsteiner, Schar, Djorou, Rodriguez - Behrami (Fernandes 77), Xhaka - Shaqiri, Dzemaili (Embolo 58), Mehmedi (Derdiyok 70) - Seferovic. Selecţioner: Vladimir Petkovic.

POLONIA: Fabianski - Piszczek, Pazdan, Glik, Jedrzejczyc - Blaszczykowski, Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec 101'), Grosicki (Peszko 104') - Milik, Lewandowski. Selecţioner: Adam Nawałka.

Cartonaşe galbene: Schar 55', Djorou 117' / Jedrzejczyk 58', Pazdan 112'.
Cartonaşe roşii: -.

Arbitri: Mark Clattenburg, Simon Beck, Jake Collin; adiţionali: Anthony Taylor, Andre Marriner (toţi din Anglia); rezervă: Tasos Sideropoulos (Grecia).

Observatori: Nikolay Levnikov (Rusia), Nodar Akhalkatsi (Georgia).

Stadion: Geoffroy Guichard, Saint Etienne.

Euro 2016: Ţara Galilor - Irlanda de Nord, scor 1-0, în optimile de finală

Echipa naţională a Ţării Galilor a învins, sâmbătă, scor 1-0, reprezentativa Irlandei de Nord, în a doua optime de finală la Euro, disputat pe stadionul din Paris, iar formaţia antrenată de Chris Coleman s-a calificat în sferturile de finală de pe primul loc.

Au marcat: McAuley 75' (aut.) / -.

1-0: Starul lui Real Madrid, Gareth Bale, a centrat din stânga, McAuley intervine nefericit şi trimite în proprie poartă.

Ţara Galilor: Hennessey - Gunter, Chester, A. Williams, Davies, Taylor - Allen, Ledley (J. Williams 63), Ramsey - Bale, Vokes (Robson-Kanu 55). Antrenor: Chris Coleman.

Irlanda de Nord: McGovern - Hughes, McAuley (Magennis 84), Cathcart, J. Evans - C. Evans - Ward (Washington 69), Norwood (McGinn 79), Davis, Dallas - Lafferty. Antrenor: Michael O'Neill

Cartonaşe galbene: Taylor 58', Ramsez 90+3'/ Dallas 44', Davis 67'.
Cartonaşe roşii:-.

Arbitri: Martin Atkinson, Michael Mullarkey, Stephen Child; adiţionali: Michael Oliver, Craig Pawson (toţi din Anglia); rezervă: Felix Brych (Germania).

Observatori: Marc Batta (Franţa), Steen Dahrup (Danemarca).

Stadion: Parc des Princes, Paris.

Euro 2016: Croaţia - Portugalia, scor 0-1, după prelungiri, în optimile de finală

Echipa naţională a Portugaliei a învins, sâmbătă seară, scor 1-0, după prelungiri, reprezentativa Croaţiei, în a treia optime de finală la Euro 2016, disputată pe stadionul din Lens, iar naţionala antrenată de Fernando Santos va juca în sferturile de finală împotriva Poloniei.

A marcat: - / Quaresma 117'.

Naţionala Portugaliei a obţinut calificarea în sferturile de finală ale competiţiei, unde va întâlni reprezentativa Poloniei.

Croaţia: Subasic - Srna, Corluka (Kramaric 120'), Vida, Strinic - Modric, Badelj - Brozovic, Rakitic (Pjaca 110'), Perisic - Mandzukic (Kalinic 88'). Antrenor: Ante Cacic.

Portugalia: Rui Patrício - Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro - W. Carvalho, A. Gomes (R. Sanches 50), Adrien Silva (Perreira 108') - Joao Mário (Quaresma 87') - Nani, Ronaldo. Antrenor: Fernando Santos.

Cartonaşe galbene: -/ W.Carvalho 76'.

Arbitri: Carlos Velasco Carballo, Roberto Alonso Fernandes, Juan Carlos Yuste Jimenez; adiţionali: Jesús Gil Manzano, Carlos Del Cerro Grande (toţi din Spania); rezervă: Viktor Kassai (Ungaria).

Observatori: David Elleray (Anglia), Alan McRae (Scoţia).

Stadion: Stade Bollaerts-Delelis, Lens.