Confruntarea de miercuri dintre Dinamo Bucureşti şi FC Steaua Bucureşti, cel mai des întâlnit meci din fotbalul românesc, a ajuns în faţa celui de-al 166-lea episod oficial şi al 138-lea în Liga 1, potrivit datelor Ligii Profesioniste de Fotbal.

1893 afișări
Imaginea articolului Istoricul confruntărilor Dinamo - Steaua: Prima confruntare a avut loc pe 21 noiembrie 1948

Istoricul confruntărilor Dinamo - Steaua

În Liga 1, gruparea din "Ştefan cel Mare" a reuşit 46 de victorii, "roş-albaştrii" au bifat 41 de succese, iar 50 de partide s-au încheiat la egalitate. Palmaresul cu Dinamo echipă gazdă: 68 jocuri - 27 victorii Dinamo - 24 remize - 17 victorii Steaua.

Întâia confruntare a avut loc pe 21 noiembrie 1948, CSCA - Dinamo 0-1, marcator Marin Apostol (minutul 42). Steliştii au reuşit primul succes abia în cel de-al cincelea meci direct, pe 6 mai 1951, CCA - Dinamo 2-1. Soarta jocului a fost decisă în prima jumătate de oră, atunci când Francisc Zavoda I (minutul 20) şi Nicolae Roman (minutul 25) l-au învins pe Iosif Fuleiter, reuşita lui Florian Ambru (minutul 53) fiind doar una de onoare.

Cele mai multe goluri marcate de stelişti în derby-urile din campionat: Gheorghe Constantin - 10, Ion Alecsandrescu - 9, Florea Voinea şi Ion Vlădoiu - 7. Pentru "Profesorul" Constantin, primele reuşite în poarta rivalei au venit pe 16 septembrie 1956, CCA - Dinamo 4-3, joc în care a a izbutit o dublă.

Cornel Dinu este jucătorul cu cele mai multe meciuri disputate în campionat în tricoul dinamoviştilor, 28 (32 în total). El este urmat de Ion Nunweiller III - 23 prezenţe şi Ionel Dănciulescu - 21 jocuri. Pentru Steaua, cele mai multe prezenţe în Liga 1 le-au bifat Tudorel Stoica - 24, Vasile Zavoda - 22, Marius Lăcătuş şi Emeric Jenei - 21.

23 martie 2003, Dinamo - Steaua 2-4: primul derby pentru antrenorul Ioan Andone pe banca "alb-roşilor". "Fălcosul" a strâns nouă astfel de dueluri în campionat ca tehnician. Are ăn palmares trei victorii, două remize şi trei înfrângeri.

4 noiembrie 2012: primul derby pentru antrenorul Laurenţiu Reghecampf, care este neînvins din postura de tehnician, atât în campionat (şapte jocuri - trei victorii - patru remize), cât şi în Cupa României (patru jocuri - o victorie - trei remize).

3 mai 2015, Dinamo - Steaua 1-3 (Elhamed / Stanciu dublă, Prepeliţă), ultima victorie din contul oaspeţilor din această rundă.

22 noiembrie 2015, Dinamo - Steaua 3-1 (autogol Varela, Palic, Gnohere / Stanciu): singura victorie izbutită de gruparea din "Ştefan cel Mare" în ultimele 18 derby-uri din toate competiţiile, interval în care "roş-albaştrii" au bifat nouă succese.

Cele mai multe derby-uri disputate în campionat de actualii jucători dinamovişti: Dorin Rotariu - 10 jocuri, Steliano Filip - 8 jocuri, Valentin Lazăr, Ionuţ Nedelcearu - câte şase jocuri.

Cele mai multe derby-uri disputate în campionat de actualii jucători stelişti: Adrian Popa - 11, Gabriel Tamaş - 9 (6 pentru Dinamo), Alexandru Bourceanu - 8, Mihai Pintilii 6.