Echipa naţională a României a fost învinsă, marţi, pe Arena Naţională din Bucureşti, cu scorul de 4-1 (3-1), de reprezentativa Olandei, într-un meci din Grupa D a preliminariilor Cupei Mondiale din 2014, acesta fiind primul eşec al "tricolorilor" în actuala campanie de calificare.

4206 afișări
Imaginea articolului PRELIMINARII CM-2014: ROMÂNIA este învinsă de OLANDA pe o Arena Naţională arhiplină

Au marcat: Marica '40 / Lens '9, Martins Indi '29, Van der Vaart '45+2 (penalti) şi Van Persie '86.

0-1, minutul 9: Van Persie a executat un corner de pe partea dreaptă, Tătăruşanu a respins balonul până la Lens, care a trimis cu capul mingea în poartă de la 17 metri, o "boltă" peste toţi jucătorii din careul tricolorilor şi peste Tamaş, aflat pe linia porţii;

0-2, minutul 29: Van der Vaart a executat o lovitură liberă de pe partea stângă a terenului, iar fundaşul Martins Indi a deviat balonul în poartă din interiorul careului mic;

1-2, minutul 40: Marica a înscris după o acţiune personală în care a depăşit mai mulţi adversari şi, ajuns în poziţie centrală, a trimis mingea în colţul din dreapta portarului Stekelenburg, cu un şut din marginea careului de 16 metri;

1-3, minutul 45+2: Van der Vaart a transformat lovitura de la 11 metri, dictată de arbitru după un fault al lui Tamaş asupra lui Narsingh;

1-4, minutul 86: Narsingh a scăpat pe partea dreaptă şi i-a centrat lui Van Persie, aflat singur în careul mare, iar atacantul lui Manchester United l-a învins fără probleme pe Tătăruşanu, cu un şut plasat.

România: Tătăruşanu - Tamaş, Chiricheş, Goian, Raţ - Pintilii, Bourceanu (C. Lazăr '61) - Torje (Ad. Popa '66), B. Stancu, Grozav (Mutu '75) - Marica. Antrenor: Victor Piţurcă.

Olanda: Stekelenburg - Van Rhijn, Heitinga, Vlaar, Martins Indi - Strootman, De Jong, Van der Vaart (Afellay '77) - Narsingh, Van Persie, Lens (Elia '89). Antrenor: Louis van Gaal.

Cartonaşe galbene: Bourceanu '16, Tamaş '45+1, Raţ '82 / Strootman '53, Lens '83, De Jong '84.

Arbitrii: Craig Thomson - Alasdair Ross şi Derek Rose - John Beaton (toţi din Scoţia).

Înaintea meciului, gimnastele Sandra Izbaşa, Diana Bulimar, Diana Chelaru, lotul de sabie masculin şi antrenorul Octavian Bellu, care au obţinut medalii la JO de la Londra, precum şi ciclistul Eduard Novak, medaliat cu aur la Jocurile Paralimpice, au fost invitaţi pe terenul Arenei Naţionale şi au fost aplaudaţi de fanii din tribune. Crainicul stadionul a anunţat că FRF va dona 10.000 de euro din încasările obţinute la acest meci fundaţiei lui Mihai Neşu.

Pe parcursul partidei, suporterii de la Peluza Nord au scandat "Afară, afară cu ungurii din ţară!".

La această întâlnire au fost prezenţi 53.329 de spectatori, nou record de asistenţă pentru Arena Naţională.

Următorul meci al României în cadrul Grupei D va fi la 22 marie 2013, cu Ungaria în deplasare.

Desfăşurarea meciului:

Arbitrul scoţian fluieră sfârşitul meciului. România Olanda, scor 1-4

Minutul 90: Van Persie execută o lovitură liberă de la marginea careului pe care Tătăruşanu o respinge în corner

Minutul 89: Lens este înlocuit de Elia la olandezi

Minutul 86: România - Olanda, scor 1-4. Narsingh nu este semnalizat în ofsaid, centrează în careu de unde Van Persie reia simplu.

Minutul 85: Şutul lui Marica, din careu, este deviat în corner de un fundaş

Minutul 83: Raţ este avertizat pentru proteste. Tamaş, care credea ca va fi şi el avertizat, a doua oară, şi pleca spre vestiare, s-a întors în teren după ce arbitrul a hotărât să-l avertizeze pe Lens. Tot pentru proteste a fost avertizat şi Jong.

Minutul 81: Duel între Adi Popa şi Martins, în careul oaspeţilor. Olandezul îl jenează pe român, care cade, dar Thomson nu fluieră penalti

Minutul77: Prima schimbare la olandezi: Afellay îl înlocuieşte pe Van der Vaart

Minutul 75: Piţurcă face ultima schimbare: Adrian Mutu îi ia locul lui Grozav

Minutul 73: România are o acţiune bună, "tricolorii" reuşesc mai multe pase, dar centrarea decisivă a lui Raţ trece prin spatele porţii olandeze

Minutul 65: Adi Popa intră în teren. Stelistul îl înlocuieşte pe Torje

Minutul 60: Prima schimbare operată de Piţurcă. Costin Lazăr îi ia locul lui Bourceanu

Minutul 55: Spre nemulţumirea publicului, olandezii trag de timp. România reuşeşte să se apropie de poarta oaspeţilor doar prin şuturi de la distanţă

Minutul 52: Căpitanul oaspeţilor, Strootman, este avertizat cu cartonaş galben pentru un fault

Minutul 48: Tătăruşanu respunge lovitura de cap periculoasă, din şase metru, a lui Van Persie, după o centrare a aceluiaşi Van der Vaart

Antrenorii celor două echipe nu au făcut nicio schimbare la pauză

Arbitrul scoţian a fluieratul începutul celei de-a doua reprize

La pauză, România - Olanda, scor 1-3

Minutul 45+2: Penalti pentru Olanda. Arbitrul Thomson a considerat penalti duelul dintre Tamaş şi Narsingh. Van der Vaart a executat lovitura de pedeapsă. Olanda - România, scor 1-3

Minutul 40: GOL ROMÂNIA 1-2. Marica înscrie printr-un şut de la marginea careului după ce a trecut de mai mulţi olandezi.

Minutul 36: "Tricolorii" încearcă să se apropie de poarta olandezilor, dar aceştia se apără foarte bine iar când au mingea temporizează jocul

Minutul 29: România - Olanda 0-2: Van der Vaart centrează dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri lateral stânga, Martins Indi, nemarcat, înscrie cu uşurinţă

Minutul 26: Publicul este iritat de deciziile arbitrului Thomson. Acesta nu a acordat un fault României, dar a fluierat la o fază asemănătoare în favoarea olandezilor

Minutul 18: Olanda este aproape să înscrie al doilea gol. Van Rhijn a pătruns pe partea dreapta, a centrat în faţa porţii, Narsingh a reluat cu călcâiul, dar Tătăruşanu a respins. Mingea a ajuns la Lens, dar şutul acestuia a fost blocat de Chiricheş

Minutul 16: Bourceanu este avertizat cu cartonaş galben după ce a protestat la adresa tuşierului

Minutul 11: România, din nou în faţa golului. Scăpat singur cu Stekelenburg, Grozav şutează puternic, din unghi, dar olandezul se opune golului.

Minutul 9: 0-1 - Lens. Olande deschide scorul la prima acţiune la poarta românilor. După un corner boxat de Tătăruşanu, mingea a fost trimisă direct, cu capul, din afara careului, de Lens. Tamaş, aflat pe linia porţii, nu a putut evita golul.

Minutul 5: OCAZIE IMENSĂ pentru ROMÂNIA! Gabriel Torje loveşte transversală dintr-o lovitură liberă de la 27 de metri lateral stânga. Stekelenburg era bătut

Minutul 4: Fiecare atingere a balonului de către olandezi este întâmpinată cu fluierături de fanii români

Minutul 1: Românii încep meciul în pressing încurajaţi de spectatorii de pe Arena Naţionala

Arbitrul Craig Thomson a fluierat startul partidei

Moment emoţionant la intonarea imnului României: Spectatorii prezenţi pe stadion au cântat alături de "tricolori". Zeci de mii de steguleţe cu România au fost fluturate de fani în timpul imnului.

România: Tătăruşanu - Tamaş, Chiricheş, Goian, Raţ - Pintilii, Bourceanu - Torje, B. Stancu, Grozav - Marica. Antrenor: Victor Piţurcă.

Olanda: Stekelenburg - Van Rhijn, Heitinga, Vlaar, Martins Indi - Strootman, De Jong, Van der Vaart - Narsingh, Van Persie, Lens. Antrenor: Louis van Gaal.

La meciul România - Olanda din preliminariile Cupei Mondiale din 2014 sunt prezenţi 53.329 de spectatori, ceea ce reprezintă un nou record de asistenţă pentru Arena Naţională din Capitală, inaugurată în septembrie 2011.

Partida este arbitrată de o brigadă de arbitri din Scoţia, avându-l la centru pe Craig Thomson. Acesta va fi ajutat de asistenţii Alasdair Ross şi Derek Rose, arbitru de rezervă fiind desemnat John Beaton.