- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
În maxim 15 ani, ziarele pe hârtie vor deveni o curiozitate bibliofilă
Editorialistul Cristian Tudor Popescu este convins că, în 15 ani, ziarele pe print vor deveni un „accesoriu vintage”.
"E limpede că Internetul e viitorul. În maxim 15 ani, ziarele pe hârtie vor deveni o curiozitate bibliofilă, e inexorabil. Iar cititorii care vor avea ziarul în mână la cafea vor fi ca filateliştii de azi".Campania electorală a fost cel mai bun barometru, în opinia sa, în ce priveşte influenţa mediatică print vs. online.
"Dacă vă uitaţi la ce s-a întâmplat în campanie, lucrurile se îndreaptă în sensul acesta, adică trecerea printului în poziţia marginală. Vă dau doar un exemplu: "Gândul" a avut în unele zile şi 150.000 de accesări, ori tirajul ziarului este sub 20.000. Practic, puterea de transmisie mediatică a site-ului este mult mai mare. În România, pe print, nu poţi face profit cu un cotidian quality. Poate tabloidele fac profit, dar cele quality nu", adaugă editorialistul de la "Gândul".
Citeşte mai multe declaraţii ale lui Cristian Tudor Popescu pe ww.evz.ro
-
Statele Unite construiesc noi reactoare nucleare, pentru prima dată din 1978
Externe astăzi, 09:54
Autorităţile federale americane au autorizat, joi, pentru prima dată din 1978 construirea de noi reactoare nucleare în Statele Unite. Comisia pentru reglementare în domeniul nuclear (NRC) a aprobat o rezoluţie care autorizează "construirea şi punerea în serviciu a reactoarelor trei şi patru de la Vogtle", centrală atomică situată în Georgia (sud-est) şi exploatată de Southern Nuclear. citeşte tot
-
Instalarea în funcţie a lui Gabriel Berca: Pentru mine, MAI este cel mai important minister din Guvernul României
Ministrul Administraţiei şi Internelor, Gabriel Berca, a declarat în cadrul ceremoniei de instalare în funcţie, că, în opinia sa, MAI este cel mai important minister din Guvernul României, pledând pentru stabilitatea angajaţilor şi pentru restabilirea încrederii populaţiei în aceştia. citeşte tot





Nu exista comentarii