- Home
- Politic
- Alegeri locale 2012
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Salman Rushdie ar putea veni în România, în noiembrie
Celebrul scriitor Salman Rushdie ar putea veni în România în noiembrie, fiind în negocieri avansate în acest sens cu editura Polirom.

Unul dintre cele mai recente volume ale lui Salman Rushdie, "Seducătoarea din Florenţa", în traducerea Danei Crăciun, a fost publicat la editura Polirom, care i-a dedicat acestuia o serie de autor.
Romanul, publicat în Marea Britanie în urmă cu un an, este cartea pentru care Salman Rushdie s-a documentat cel mai mult, peste şapte ani.
"Au fost ani şi ani de lectură de specialitate", mărturisea Salman Rushdie într-un interviu.
Nominalizat, anul trecut, la prestigiosul Man Booker Prize, romanul a fost primit de critici cu un entuziasm fără precedent.
"Unul dintre cele mai bune romane scrise de Salman Rushdie până acum", descria The Observer volumul.
Având în centru figura misterioasă şi seducătoare a unei femei care este prinţesă, vrăjitoare şi sclavă în acelaşi timp, povestea îmbină epoci istorice şi spaţii culturale diametral opuse, purtând cititorul din Florenţa lui Machiavelli şi a familiei De Medici în opulenta Indie a mogulilor din perioada de glorie marcată de domnia lui Akbar.
-
Bătaie în Parlamentul ucrainean din cauza unui proiect de lege privind statutul limbii ruse. Cel puţin un deputat a ajuns la spital
Externe astăzi, 00:05
Cel puţin un deputat a fost transportat la spital în urma violenţelor din Parlamentul ucrainean dintre câteva zeci de deputaţi pro-putere şi din opoziţie cauzate de un proiect de lege privind statutul limbii ruse în ţară, a constatat un jurnalist AFP. citeşte tot
-
Reabilitarea termică a clădirilor de locuit va putea fi finanţată cu fonduri UE
Social ieri, 21:12
Creşterea performanţei energetice a clădirilor va putea fi finanţată cu fonduri europene nerambursabile, ca urmare a modificării Programului Operaţional Regional, sumele urmând să fie alocate pentru blocurile de locuinţe construite după proiecte elaborate în perioada 1950-1990. citeşte tot





Nu exista comentarii