- Home
- Politic
- Alegeri locale 2012
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Băsescu: În 2011 putem cheltui cu salariile 39 miliarde lei - cu o bună parte din cei 25% înapoi
Preşedintele Traian Băsescu a declarat, luni, la TVR, în 2011 România va putea cheltui cu salariile, aşa cum este înţelegerea cu FMI, 39 de miliarde de lei, ceea ce înseamnă "cu o bună parte din cei 25% înapoi".
Băsescu: În 2011 putem cheltui cu salariile 39 miliarde lei - cu o bună parte din cei 25% înapoi (Imagine: Andreea Balaurea/Mediafax Foto)
"Pe tot anul 2011 este convenit, este în acord cu FMI, pentrui salarii putem cheltui 39 de miliarde de lei", a spus Băsescu la TVR.
Întrebat dacă asta însemană "cu cei 25% înapoi", Băsescu a răspuns: "Înseamnă cu o bună parte din cei 25% înapoi". Întrebat dacă este vorba de 18%, aşa cum a afirmat Theodor Stolojan, preşedintele a răspuns: "Nu acreditez o cifră, ar fi greşit. Nu cred că se poate spune o cifră până când nu trece Legea salarizării".
El a mai spus că trebuie să fie o reducere de personal suficientă pentru ca salariile să se încadreze în suma de 39 de miliarde. "Deci, orice e posibil în interiorul celor 39 de miliarde. Dacă personalul e suficient de mic numeric pentru a se putea da 100% reducerea de anul trecut, cu siguranţă se va da", a conchis şeful statului.
Preşedintele s-a referit şi la problema autorităţilor locale, unde există cazuri în care s-au votat sporuri care să compenseze reducerile de salarii.
"Guvernul se va uita la cine şi-a bătut joc de restructurare şi cine nu. Cine şi-a bătut joc de restructurare, dacă ne uităm la administraţiile locale, s-ar putea să constate că are o cotă din TVA mult mai mică decât şi-ar fi dorit. (...) Este extrem de important cum se va îndeplini procesul de restructurare. Dacă va fi o restructurare corectă, probabil că procentul va fi mai mare. Dacă nu se va restructura aparatul bugetar, procentul va fi mai mic", a mai spus Băsescu.
-
Kelemen: UDMR nu participă la reînhumarea lui Nyiro, fiind un eveniment electoral al lui Szasz
Politic astăzi, 22:57
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a anunţat, vineri, că reprezentanţii Uniunii nu vor participa, duminică, la Odorheiu Secuiesc, la reînhumarea scriitorului Nyiro Jozsef, întrucât este "un eveniment electoral" al lui Szasz Jeno, liderul PCM. citeşte tot
-
Ploaia a făcut ravagii în Bucureşti: Trafic blocat, străzi şi subsoluri inundate în mai multe zone ale Capitalei
Traficul rutier este blocat pe numeroase artere ale Capitalei, iar subsoluri din multe zone ale oraşului au fost inundate din cauza ploii de vineri seară, au declarat, pentru MEDIAFAX, reprezentanţii autorităţilor. citeşte tot





Nu exista comentarii