Boc a interzis ministerelor să mai încheie contracte de publicitate în următoarele şase luni

Premierul Emil Boc a interzis ministerelor să mai încheie contracte de publicitate în următoarele şase luni, invocând resursele bugetare limitate, exceptate fiind doar proiectele care nu pot fi derulate în lipsa unei campanii minime de promovare, au declarat agenţiei MEDIAFAX surse ministeriale.

Boc a interzis ministerelor să mai încheie contracte de publicitate în următoarele şase luni (Imagine: Andrei Pungovschi/Mediafax Foto)

Solicitarea a fost formulată în şedinţa de vineri a Guvernului.

"Premierul a cerut ministerelor să nu mai încheie contracte de publicitate timp de şase luni, arătând că fondurile bugetare sunt limitate, şi nu a acceptat excepţii decât pentru puţine programe, care nu pot fi derulate în lipsa unei campanii minime de promovare. Toţi ordonatorii principali de credite au primit deja o notificare pentru a nu mai încheia contracte de publicitate în primul semestru al anului", au arătat sursele citate.

Premierul Emil Boc a declarat, miercuri, după discuţia cu sindicatele şi patronatele, că a cerut comitetului guvernamental pentru raţionalizarea cheltuielilor publice să identifice la toate ministerele soluţii de diminuare a anumitor categorii de cheltuieli, precum cele pentru publicitate, pentru a obţine economii care să fie direcţionate către programe de formare profesională şi investiţii.



comentează şi tu Momentan sunt 2 comentarii
Taguri:
BOC ,
MINISTERE ,
PUBLICITATE ,
contracte de publicitate
COMENTARII
  • informator 30 ian 2010

    Fostul numar de informatii 118.932 va fi transferat catre monopolul Infoclick SA daca nimeni nu se opune. Serviciul online de informatii 118.800.com.ro a fost preluat de aceeasi societate pentru.a evita concurenta. Contractul a fost incheiat (prin coruptie) "sub cerintele minime ale caietului de sarcini" iar procedura de licitatie "a contravenit legii".
    Ce zici BOc de asta? Mai am ctateva mai mari.

  • ancom 30 ian 2010

    Multumim Boc. Ai avea totusi amabilitatea sa studiezi si contractele din domeniul telecom si it?
    Stiu ca voi credeti ca * era gaura dar it-ul e spartura de-a dreptul.
    ANCOM pur si simplu practica politici anticoncurentiale si favorizeaza firme private ca Infoclick SA sa preia monopol in Romania.

  • vezi toate comentariile
COMENTEAZĂ ŞI TU
Eroare: Câmpurile marcate cu roşu nu sunt valide!
Comentariul a fost adǎ ugat!

Cod captcha invalid!

Introdu numǎrul din imagine:

* Faceţi click pe imagine pentru a genera alt numǎr
ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMǍ Nu existǎ articole similare
ŞTIRILE ZILEI
Versiunea: mobil  |  completa