- Home
- Politic
- Alegeri locale 2012
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
CFR Călători şi Metrorex vor majora tarifele la 15 septembrie
CFR Călători şi Metrorex vor majora tarifele, la 15 septembrie, cu 8%, a declarat miercuri ministrul Transporturilor, Radu Berceanu.
CFR Călători şi Metrorex vor majora tarifele la 15 septembrie (Imagine: Andrei Pungovschi/Mediafax Foto)
"S-a aprobat astăzi (miercuri, n.r.) în Guvern modificarea tarifelor. Totodată, a fost introdus un tarif nou la Metrorex, un abonament de week-end cu călătorii nelimitate, care costă 6 lei", a spus Berceanu într-o conferinţă de presă.
Propunerile iniţiale privind creşterile de tarife la CFR Călători şi Metrorex erau de 8-11%.
Guvernul s-a angajat faţă de FMI că va creşte tarifele practicate de zece companii publice care înregistrează cele mai mari pierderi, inclusiv de CFR Călători şi CFR Marfă, Metrorex, Termoelectrica şi Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale.
-
Ministrul Dezvoltării Regionale şi Turismului: Un program important pentru actuala guvernare este reabilitarea clădirilor istorice
Social astăzi, 19:44
Ministrul Dezvoltării Regionale şi Turismului, Eduard Hellvig, a declarat, vineri, la Zalău, că un program important pentru actuala guvernare este cel de reabilitare a clădirilor istorice, în acest sens existând deja un parteneriat între Ministerul Dezvoltării şi cel al Culturii. citeşte tot
-
Românii vor vota doar cu buletinul, cărţile de alegător nu vor mai fi emise - proiect de lege
Social astăzi, 19:43
Românii vor vota doar pe baza actului de identitate, cărţile de alegător urmând să nu mai fie emise, pentru a se elimina condiţionarea exercitării dreptului la vot de aceste documente, anunţă MAI, care a lansat în dezbatere publică un proiect de lege în acest sens. citeşte tot





Pe CFR sunt cel putin 15 - 20 % care mai merg inca cu 'nasu' .
Scumpirea asta o sa mareasca acest procent si rezultatul va fi incasari mai putine.
Oamenii ignora si pericolul eventualelor supracontroale si amenzi penale ( a fost un iures prin primavara, acum s- a stins ). Fenomenul e identic cu cel de la impozitare, cu cat tarifele ( impozitele) vor fi mai mari cu atat se va extinde numarul fraudelor.
Coarda se poate intinde cat se poate, banii sunt aceeasi sau chiar mai putini.
Este o aberatie. Majorarile tarifelor la cfr si metrorex sunt practicate din cauza managemementului defectuos pe care il practica cele 2 companii. Sa luam exemplu metrorex. in fiecare intrare sunt cate 3, 4 angajati. 1 vinde bilete, 1 supravegheaza buna 'intrare' a calatorilor, pana aici ok si pe langa cei 2 mai este 1 doamna care vorbeste incontinuu la telefon si una care mananca seminte si asculta ce vorbeste cealalalta doamna la telefon..vi se pare normal?mie nu..daca vreti sa vedeti acest lucru va invit la gura de metrou lujerului unde, toti cei 4 angajati se ocupa de buna desfasurare a mersului metrorex.