- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Economia şi piaţa muncii îşi vor reveni complet în doi sau trei ani
Cea mai dificilă perioadă a crizei a fost depăşită, însă va fi nevoie de doi sau trei ani pentru ca economia şi piaţa muncii să-şi revină complet, a declarat Ewald Nowotny, membru în consiliul guvernator al Băncii Centrale Europene (BCE).
"Pe ansamblu, ce a fost mai greu a trecut. Economiile cresc din nou, însă slab. Problemele s-au mutat în economia reală. Şomajul creşte, iar riscul întrării în incapacitate de rambursare a împrumuturilor ar putea urca", a afirmat Nowotny pentru publicaţia Die Presse, preluată de Reuters.
El consideră că va fi nevoie de doi sau trei ani pentru ca economia şi piaţa muncii să-şi revină complet.
-
SITUAŢIE DE URGENŢĂ ÎN VRANCEA: Zeci de mii de oameni, izolaţi din cauza zăpezii - FOTO
Social ieri, 20:32
Preşedintele CJ Vrancea, Marian Oprişan, a declarat, vineri seară, că a fost instituită situaţie de urgenţă în judeţ, în condiţiile în care zeci de mii de persoane sunt izolate din cauza zăpezii, Oprişan cerând în mai multe rânduri instituirea stării de alertă pentru declararea situaţiei de urgenţă. citeşte tot
-
Ponta: Dacă se decretează stare de urgenţă în zonele afectate, propun PSD să susţină decizia în Parlament
Politic ieri, 20:10
Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, vineri, că cere şefului statului decretarea stării de urgenţă în zonele afectate de ninsori, menţionând că dacă acest lucru se va întâmpla, va propune, luni, în USL, precum şi parlamentarilor formaţiunii sale, să voteze, în Parlament decizia preşedintelui. citeşte tot





Nu exista comentarii