- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Franks, FMI: Suntem îngrijoraţi de absorbţia fondurilor europene, care arată foarte rău
Reprezentanţii FMI sunt îngrijoraţi de absorbţia de către România a fondurilor europene, care arată foarte rău, a declarat şeful misiunii FMI, Jeffrey Franks, precizând că va încerca să găsească împreună cu Guvernul strategii de atragere a finanţărilor europene.
Franks, FMI: Suntem îngrijoraţi de absorbţia fondurilor europene, care arată foarte rău (Imagine: Octav Ganea/Mediafax Foto)
"Suntem foarte îngrijoraţi de absorbţia fondurilor europene. Vrem să depunem tot efortul pentru a îmbunătăţi atragerea acestor finanţări şi vrem să lucrăm împreună cu Guvernul pentru găsirea unor strategii (...) Principala provocare este ca banii să fie folosiţi înainte ca ei să dispară, înainte să înceteze să mai fie disponibili pentru România, a spus Franks, după o întâlnire cu reprezentanţii patronatelor.
El a arătat că fondurile europene sunt esenţiale pentru investiţiile din economie, menţionând că absenţa acestor sume nu va modifica ţintele fiscale.
În ceea ce priveşte posibilitatea încheierii unui nou acord de împrumut între România şi FMI, Franks a reiterat că deocamdată nu au început discuţiile cu Guvernul.
Anterior, preşedintele UGIR-1903, Cezar Corâci, a declarat că Franks le-a transmis reprezentanţilor patronatelor că există riscul ca România să piardă fonduri europene importante, de 20 miliarde euro în următorii ani, ca urmare a modului "dezastruos" de atragere a acestora.
"Nu vă puteţi permite să pierdeţi 20 miliarde de euro, adică 17% din PIB", a spus Corâci, citându-l pe şeful misiunii FMI.
Premierul Emil Boc a declarat sâmbătă că vor fi reziliate contractele încheiate de firme pentru proiecte finanţate şi de Uniunea Europeană unde lucrările sunt întârziate cu 6-9 luni, iar primele "semnale publice" în acest sens vor fi lansate în săptămânile următoare.
El a anunţat totodată că toate cererile de rambursare înaintate în cadrul proiectelor UE vor fi finalizate până la 15 iunie, iar aceste cereri se vor încadra într-un termen de maximum 60 zile, faţă de 120 zile în prezent.
La începutul lunii iulie, preşedintele Traian Băsescu a declarat că Ministerul Transporturilor nu a atras nicio finanţare europeană din cauza incompetenţei angajaţilor "arhiselecţionaţi" şi că el, dacă ar fi fost în locul ministrului Radu Berceanu, i-ar fi dat afară pe toţi care gestionează proiectele.
-
Băsescu a semnat decretul de numire în funcţie pentru Cabinetul Ungureanu
Politic astăzi, 17:23
Preşedintele Traian Băsescu a semnat, joi, decretul de numire în funcţie pentru Cabinetul condus de premierul Mihai Răzvan Ungureanu. Cabinetul condus de Mihai Răzvan Ungureanu a fost învestit de Parlament, prin votul exprimat joi, fiind înregistrate 237 de voturi "pentru" şi două voturi "împotrivă". pentru învestirea Guvernului erau necesare 232 de voturi favorabile. citeşte tot
-
Renault deschide o fabrică uriaşă în Maroc. Sindicaliştii francezi acuză un proces de "Loganizare"
Economic astăzi, 17:00
Renault a deschis o fabrică uriaşă pentru producţia de maşini "low cost" în Maroc, care va ajunge la 400.000 de unităţi pe an în 2013, şi va avea în primă fază ca principală piaţă de export Europa, iar sindicaliştii francezi acuză "Loganizarea" unor modele care vor reduce cota de piaţă a Renault. citeşte tot





eu am proiect de finantare depus de un an......si......nimic. Si ca mine sunt multi altii.....si nu atrage Romania fonduri.....toate lichelele sunt la evaluare, de-aia!!!!!!!!!!!!!!1111
Mutra asta de porc nu e ingrijorat decat de viteza cu care poate sa aduca Romania 100% sub papucul multinationalelor si-a bancilor straine. Vedeti cum a reactionat FMI de urat cand guvernul Ungariei a indraznit sa impuna o taxa bancilor straine.
Jeffrey Franks spune: "Principala provocare este ca banii să fie folosiţi înainte ca ei să dispară". Se rezolvă, o sa dispara dupa ce o sa fie folositi. :)