Guvernul va decide până la 31 iulie ce companii cu pierderi vor fi privatizate sau lichidate

Companiile de stat cu pierderi vor fi clasificate, până la sfârşitul lunii iulie, în trei categorii, respectiv unităţi care îşi vor continua activitatea după ce vor fi restructurate, care vor fi privatizate sau care vor fi lichidate, a anunţat, luni, premierul Boc, la finalul negocierilor cu FMI.

Guvernul va decide până la 31 iulie ce companii cu pierderi vor fi privatizate sau lichidate (Imagine: Octav Ganea/Mediafax Foto)

Pentru companiile de stat va fi introdusă obligaţia efectuării periodice a unui audit extern, iar atribuţiile de verificare a managementului acestor companii vor fi transferate de la ministerele de resort către Ministerul Finanţelor.

"Înfiinţarea celor două companii energetice rămâne un obiectiv important al Guvernului", a adăugat premierul.

Surse apropiate negocierilor au declarat, în urmă cu două săptămâni, agenţiei MEDIAFAX, că FMI va insista în negocierea noului acord pentru privatizarea, reorganizarea sau lichidarea marilor companii de stat, apreciind că prin vânzarea unor societăţi viabile statul va reuşi să finanţeze la costuri mai reduse deficitul bugetar.

Preşedintele Traian Băsescu i-a primit, sâmbătă, la Cotroceni, pe membrii delegaţiei FMI, CE şi BM, cărora le-a spus că dacă noile companii energetice vor fi blocate mult timp în justiţie, este mai bine să fie luate decizii administrative decât să se aştepte.



comentează şi tu Momentan sunt 3 comentarii
Taguri:
GUVERN ,
COMPANII ,
COMENTARII
  • Pedelist 8 feb 2011

    Traiasca Domnul Presedinte TRAIAN BASESCU! Sa votam cu totii BOC PRESEDINTE!

  • Pedelist 8 feb 2011

    Traiasca Domnul Presedinte TRAIAN BASESCU! Sa votam cu totii BOC PRESEDINTE!

  • cetatean 7 feb 2011

    cam mult timp de gindire pentru o problema asa simpla dar probabil piticaniile gindesc mai incet.primele companii de stat ce trebuie inchise sunt cotroceni si victoria

  • vezi toate comentariile
COMENTEAZĂ ŞI TU
Eroare: Câmpurile marcate cu roşu nu sunt valide!
Comentariul a fost adǎ ugat!

Cod captcha invalid!

Introdu numǎrul din imagine:

* Faceţi click pe imagine pentru a genera alt numǎr
ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMǍ Nu existǎ articole similare
ŞTIRILE ZILEI
Versiunea: mobil  |  completa