Investiţiile străine directe de peste nouă miliarde de euro, în 2008

Valoarea investiţiilor străine directe a fost anul trecut de 9,024 miliarde de euro, în creştere cu 24,4% faţă de nivelul din 2007 când fluxul de capital străin intrat în România a totalizat 7,25 miliarde de euro, potrivit datelor Băncii Naţionale a României (BNR).

Investiţiile străine directe de peste nouă miliarde de euro, în 2008 (Imagine: Mediafax Foto)

Participaţiile la capital şi profitul reinvestit au reprezentat 50,1% din investiţiile străine directe, în timp ce creditele intra-grup 49,9%.

În luna decembrie a anului trecut investiţiile atrase au fost de 384 milioane de euro, în scădere faţă de nivelul de 492 milioane de euro din luna precedentă.

Autorităţile au estimat pentru 2008 un nivel al investiţiilor străine directe de peste opt miliarde de euro.

Valoarea capitalului străin investit în România anul trecut s-a apropiat de nivelul din 2006, când s-a înregistrat un record de 9,05 miliarde euro, incluzând fondurile atrase din privatizarea Băncii Comerciale Române.



comentează şi tu Momentan sunt 0 comentarii
Taguri:
INVESTIŢII străine directe ,
BNR ,
capital străin ,
flux de capital
COMENTARII

Nu exista comentarii

COMENTEAZĂ ŞI TU
Eroare: Câmpurile marcate cu roşu nu sunt valide!
Comentariul a fost adǎ ugat!

Cod captcha invalid!

Introdu numǎrul din imagine:

* Faceţi click pe imagine pentru a genera alt numǎr
ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMǍ Nu existǎ articole similare
ŞTIRILE ZILEI
Versiunea: mobil  |  completa