- Home
- Politic
- Alegeri locale 2012
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
România a avut, în trimestrul doi, a patra scădere a PIB din UE
Scăderea de 8,8% a Produsului Intern Brut (PIB) al României în trimestrul doi comparativ cu perioada similară a anului trecut reprezintă al patrulea declin din Uniunea Europeană (UE), comparativ cu o medie de 4,8% la nivelul celor 17 state care au raportat datele către Eurostat spre centralizare.
Cele mai accentuate contracţii ale economiei au fost înregistrate, în trimestrul al doilea, în Lituania (-22,6%), Letonia (-18,2%) şi Estonia (-16,6%), la polul opus situându-se Grecia (-0,2%), Cipru (-0,7%) şi Franţa (-2,6%), se arată într-un comunicat al Biroului de Statistică al UE, Eurostat.
Media UE indică, astfel, o restrângere de 4,8% a economiei blocului comunitar în trimestrul al doilea faţă de perioada similară a anului trecut, faţă de -4,7% în primele trei luni din 2009, respectiv -1,6% în trimestrul patru al lui 2008.
Economia UE a încheiat astfel al treilea trimestru consecutiv de recesiune.
În ceea ce priveşte datele trimestriale, România se plasează pe poziţia a cincea în UE după amploarea contractării economiei, cu o scădere de 1,2% a PIB în perioada aprilie-iunie comparativ cu ianuarie-martie.
Cele mai severe contractări trimestriale au fost înregistrate în Lituania (-12,3%), Estonia (-3,7%), Ungaria (-2,1%) şi Letonia (-1,6%), în timp ce Slovacia a obţinut cea mai accentuată creştere economică din UE, de 2,2%.
Germania şi Franţa, cele mai mari economii europene, au raportat creşteri ale PIB de 0,3% fiecare în trimestrul al doilea comparativ cu primele trei luni ale anului, ieşind oficial din recesiune, spre surprinderea economiştilor, dar şi a guvernelor.
Astfel, datorită evoluţiilor pozitive din Germania şi Franţa, scăderea PIB-ului zonei euro s-a restrâns la numai -0,1% în perioada aprilie-iunie faţă de primul trimestru, de la -2,5% în perioada ianuarie-martie, respectiv -1,8% în ultimele trei luni ale anului trecut.
Scăderea economică a UE s-a redus, totodată, la -0,3%, de la -2,4%, respectiv 1,8% în trimestrele precedente.
-
Cum arăta Bucureştiul după ploaia de vineri seară - GALERIE FOTO
Social astăzi, 11:09
Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă din Bucureşti a fost solicitat să intervină în 85 de cazuri pentru scoaterea apei din subsoluri de imobile, cele mai afectate zone din Capitală fiind Colentina, Bucur Obor, Luigi Galvani, Dorobanţi, Şoseau Nordului, Mihai Kogalniceanu, Mihai Bravu şi Mărăşti. citeşte tot
-
Un CUTREMUR de 4 grade s-a produs sâmbătă dimineaţă în Vrancea
Social astăzi, 07:10
Un cutremur cu magnitudinea de 4 grade pe scara Richter s-a produs sâmbătă dimineaţă, la ora 5.30, în Vrancea, la o adâncime de 120 de kilometri, potrivit Institutului Naţional pentru Fizica Pământului (INFP). citeşte tot





iata cum romanai e pe un loc fruntas. curios dar locurile fruntase sunt numai la chestii nasoale: mortalitate infantila, speranta de viata minima, cele mai proaste servicii medicale, coruptie, birocratie, etc
lunga viata lui Basel.... sa traiti bine toti cei care l-ati votat! lol
cu guvernul actual ma mir ca nu suntem primii in ue la prabusirea economiei nationale. la hotie, frauda si delapidare administratia pdl-psd si-a castigat primul loc din europa, in sfarsit suntem si noi pe primul loc.