- Home
- Politic
- Alegeri locale 2012
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
România ocupă locul doi în UE după inflaţia anuală din februarie, de 4,5%
România se plasează pe locul doi în Uniunea Europeană (UE) în funcţie de majorarea preţurilor de consum din februarie, de 4,5%, în raport cu aceeaşi lună din 2009, inflaţia medie la nivelul blocului comunitar fiind de 1,4%, potrivit datelor Eurostat.
România ocupă locul doi în UE după inflaţia anuală din februarie, de 4,5% (Imagine: Radu Iordache/Mediafax Foto)
În ianuarie, inflaţia anuală din România a fost de 5,2%, potrivit unui raport al biroului de statistică al UE.
Dintre cele 25 de state comunitare prezentate în raport, cinci au raportat scăderea preţurilor de consum în februarie, faţă de aceeaşi lună din 2009. Franţa şi Marea Britanie sunt prezente cu date din luna ianuarie. Cele mai mari reduceri sunt observate la Letonia (4,3%), Irlanda (2,4%) şi Lituania (0,6%). Cele mai mari creşteri, exceptând România, au Ungaria (5,6%) şi Polonia (3,4%).
Comparativ cu ianuarie, inflaţia anuală s-a diminuat în 15 state, a fost stabilă în cinci ţări şi a avansat tot în cinci.
Preţurile de consum din România au crescut cu 0,2% luna trecută, în raport cu ianuarie, nivel cu puţin sub media Uniunii, de 0,3%.
Zona euro, regiune care reuneşte cele mai mari economii ale UE, a înregistrat în februarie o inflaţie anuală de 0,9%, şi un ritm lunar de creştere a preţurilor de 0,3%.
Nivelurile inflaţiilor anuale şi lunare din februarie calculate de Eurostat pentru Uniune şi zona euro sunt provizorii, se precizează în raport.
Institutul Naţional de Statistică a anunţat sptămâna trecută că inflaţia anuală a scăzut, în februarie, după trei luni consecutive de creştere, la 4,49%, de la 5,2% în ianuarie, iar rata lunară a coborât de la 1,68% la 0,2%, în condiţiile majorării preţurilor la legume, energie termică, transport urban, cărţi şi reviste.
-
Cum arăta Bucureştiul după ploaia de vineri seară - GALERIE FOTO
Social astăzi, 11:09
Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă din Bucureşti a fost solicitat să intervină în 85 de cazuri pentru scoaterea apei din subsoluri de imobile, cele mai afectate zone din Capitală fiind Colentina, Bucur Obor, Luigi Galvani, Dorobanţi, Şoseau Nordului, Mihai Kogalniceanu, Mihai Bravu şi Mărăşti. citeşte tot
-
Un CUTREMUR de 4 grade s-a produs sâmbătă dimineaţă în Vrancea
Social astăzi, 07:10
Un cutremur cu magnitudinea de 4 grade pe scara Richter s-a produs sâmbătă dimineaţă, la ora 5.30, în Vrancea, la o adâncime de 120 de kilometri, potrivit Institutului Naţional pentru Fizica Pământului (INFP). citeşte tot





Nu exista comentarii