- Home
- Politic
- Alegeri locale 2012
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Vezi cum vor ieşi judeţele României din criză
Creşterea economică a ţării va fi diferită de la o regiune la alta, oscilând între un minimum de 0,6% (Giurgiu) şi un maximum de 2,5% (Cluj) în acest an, potrivit estimărilor oficiale. „Adevărul“ vă prezintă harta evoluţiei Produsului Intern Brut şi a salariului mediu net din fiecare judeţ, estimat pe 2011, realizată pe baza prognozelor oficiale.
Cele mai "harnice" judeţe din punctul de vedere al creşterii economice se regăsesc în centrul ţării, iar cele mai "leneşe" - în nord-vestul şi sud-estul ţării, reiese din datele privind evoluţia principalilor indicatori economici în profil teritorial, centralizate de Comisia Naţională de Prognoză (CNP). Mai exact, judeţele Cluj, Argeş, Sibiu, Braşov şi Ilfov vor avea, potrivit CNP, cea mai rapidă creştere economică, respectiv ieşire din criză, în 2011, adică un avans al PIB de peste 2%. De cealaltă parte, cu cea mai lentă creştere economică (sub 1% în acest an), se regăsesc judeţele Giurgiu, Satu Mare, Sălaj, Covasna, Bihor şi Ialomiţa. Celelalte judeţe ale ţării vor avea creşteri medii sau temperate, cu un avans al PIB de 1,5% până la 2%, respectiv de 1% până la 1,4%.
Citeşte mai multe despre cum vor ieşi judeţele României din criză pe www.adevarul.ro
-
Antonescu: Ponta nu a minţit spunând, precum Băsescu, că ”va curge lapte şi miere”
Politic astăzi, 15:15
Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, sâmbătă, la lansarea candidaţilor USL Neamţ, că îl felicită pe premierul Victor Ponta pentru că nu a minţit spunând, precum preşedintele Traian Băsescu, că "va curge lapte şi miere". citeşte tot
-
Producătorul "Dallas" Lee Rich a murit la 93 de ani
Life-Inedit astăzi, 14:34
Producătorul de televiziune Lee Rich, omul din spatele unor seriale de succes ca "Dallas" şi "The Waltons", a murit joi, la vârsta de 93 de ani, de cancer pulmonar, în casa lui din Los Angeles, potrivit latimes.com. citeşte tot





@Econtext
Mediafax preia info numai din surse credibile recomandate de PDL, probabil econtext nu e afiliat cu PDL si deci nu este credibil.
A facut aceasta harta Econtext inainte de Adevarul. vedeti aici linkul: http://www.econtext.ro/finante-banci/bani/analiza-econtext-in-ce-oras-din-romania-e-cel-mai-bine-sa-traiesti-harta-salariilor-din-romania.html
De ce nu preluati de la publicatia care face prima aceasta stire?
cu munca si exporturi.. pe cine duce mintea sa le creeze si sa le administreze ?