42 de morţi, în urma unui incendiu într-un bloc din Shanghai - VIDEO
Cel puţin 42 de persoane au murit în incendiul izbucnit luni într-un bloc-turn cu 28 de etaje din centrul oraşului Shanghai, a anunţat agenţia China Nouă, publicând un nou bilanţ al catastrofei.
Bilanţul precedent al acestei catastrofe din cea mai mare metropolă a Chinei, cu aproximativ 20 de milioane de locuitori, era de opt morţi.
Numărul răniţilor, care era estimat la 90 către seară, nu a fost precizat, a adăugat China Nouă, anunţând noul bilanţ prezentat de municipalitatea Shanghai la scurt timp după miezul nopţii (18.00, ora României).
Incendiul a izbucnit, din motive încă nedeterminate, la schelele instalate pentru lucrări de renovare a turnului rezidenţial, situat în cartierul comercial şi dens populat Jingan.
Incendiul a izbucnit la începutul după-amiezii şi a fost nevoie de zeci de pompieri care au luptat patru ore şi jumătate pentru a-l stinge.
Flăcările gigantice s-au propagat rapid la întreaga structură a acestui turn, degajând un fum negru în Shanghai.
O sută de locuitori au putut fi salvaţi, potrivit agenţiei China Nouă.
În acest turn locuiau 156 de familii, în special profesori, unii dintre ei pensionari, a adăugat agenţia oficială.
-
România, medalie de bronz în finala pe echipe la CE de gimnastică
Sport astăzi, 17:59
Echipa masculină de gimnastică a României a câştigat, sâmbătă, medalia de bronz la Campionatele Europene de la Montpellier, concursul fiind câştigat de Marea Britanie. citeşte tot
-
Zgonea: Propunerea lui Cezar Preda privind moţiunea e haioasă şi distractivă, dar nu are şanse
Politic astăzi, 17:58
Liderul grupului PSD din Camera Deputaţilor, Valeriu Zgonea, a declarat, sâmbătă, pentru MEDIAFAX, că propunerea avansată de democrat-liberalul Cezar Preda privind iniţierea unei moţiuni de cenzură este haioasă şi distractivă, el apreciind însă că un astfel de demers este lipsit de şanse. citeşte tot





parca a fost facut din carton
Tre sa fii prost rau sa crezi ca un bloc poate arde de la o scanteie.
O sa incerc si eu sa aprind cu bricheta vreo 10 blocuri sa vad rata de succes.
este tragic.
dar
ca sa fiu si eu ironic
cred ca si acest bloc a fost facut tot in 15 zile ca cel prezentat de chinezi de saptamana trecuta