Circa 500 de zboruri anulate în Suedia din cauza unei greve a piloţilor

Aproximativ 500 de zboruri au fost anulate miercuri în Suedia din cauza unei greve a piloţilor care afectează în total circa 25.000 de pasageri, au anunţat surse din cadrul sindicatelor şi a patronatelor.

Circa 500 de zboruri, anulate în Suedia din cauza unei greve a piloţilor (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

"Circa 25.000 de pasageri sunt afectaţi. Vin chiar de la (aeroportul internaţional Stockholm) Arlanda şi toate zborurile interne sunt complet blocate", a declarat directorul general al Asociaţiei angajaţilor din transportul aerian, Peter Jeppson.

Doar zborurile interne şi internaţionale ale companiilor suedeze, dintre care SAS, sunt perturbate. Zborurile companiilor străine nu sunt afectate, a precizat el.

Asociaţia piloţilor suedezi (SPF), formată din circa 2.000 de piloţi, a început marţi o grevă de solidaritate după eşuarea negocierilor privind un conflict social în cadrul companiilor regionale.

Piloţii a patru companii regionale sunt în grevă până la ora locală 23.00 (00.00, ora României), în vreme ce piloţii suedezi angajaţi ai altor companii au decis să-şi întrerupă activitatea până la ora locală 13.00 (14.00, ora României).

"Cele două greve au loc simultan (...) Greva care afectează toate companiile suedeze este o grevă de solidaritate" cu piloţii grevişti ai companiilor regionale, a afirmat preşedintele sindicatului SPF, Gunnar Mandahl.

În afara contractului colectiv de muncă din cadrul liniilor regionale, conflictul a fost stârnit din cauza planului companiei Avia Express de a angaja piloţi prin intermediul unei agenţii pentru a-i despăgubi temporar pe disponibilizaţi.

Pentru a compensa anularea zborurilor, compania feroviară suedeză SJ a anunţat că va adăuga 2.000 de vagoare suplimentare pe liniile sale.

Doar zborurile ambulanţă şi câteva pe distanţe mari s-au desfăşurat în mod normal.



comentează şi tu Momentan sunt 0 comentarii
Taguri:
SUEDIA ,
GREVĂ ,
PILOŢI
COMENTARII

Nu exista comentarii

COMENTEAZĂ ŞI TU
Eroare: Câmpurile marcate cu roşu nu sunt valide!
Comentariul a fost adǎ ugat!

Cod captcha invalid!

Introdu numǎrul din imagine:

* Faceţi click pe imagine pentru a genera alt numǎr
ŞTIRILE ZILEI
Versiunea: mobil  |  completa