Franţa vrea verificarea pânzei freatice din apropierea centralelor nucleare

Ministrul francez al Mediului, Jean-Louis Borloo, a declarat că vrea să dispună verificarea pânzei freatice situate în apropierea tuturor centralelor nucleare franceze, după un incident produs săptămâna trecută la Tricastin (sud-est).

Franţa vrea verificarea pânzei freatice din apropierea centralelor nucleare (Imagine: Mediafax/AFP)

Explicând motivele iniţiativei sale în faţa Înaltei Comisii pentru transparenţă şi informaţii privind securitatea nucleară, după acest incident, ministrul a precizat că vrea o "totală transparenţă în acest dosar".

"Vreau să se concentreze pe situaţia radio-ecologică a tuturor instalaţiilor nucleare şi să fie verificată în special starea pânzei freatice situate în apropiere de toate centralele nucleare din Franţa", a adăugat el.

Borloo precizează de altfel că a cerut chiar el directorului companiei Areva, Anne Lauvergnon, să se deplaseze la uzina Socatri, de la Tricastin, pentru a realiza un audit intern.



comentează şi tu Momentan sunt 0 comentarii
Taguri:
FRANŢA ,
NUCLEAR ,
PÂNZĂ FREATICĂ ,
TRICASTIN ,
RADIOACTIV
COMENTARII

Nu exista comentarii

COMENTEAZĂ ŞI TU
Eroare: Câmpurile marcate cu roşu nu sunt valide!
Comentariul a fost adǎ ugat!

Cod captcha invalid!

Introdu numǎrul din imagine:

* Faceţi click pe imagine pentru a genera alt numǎr
ŞTIRILE ZILEI
Versiunea: mobil  |  completa