Gruparea rebelă islamistă Emiratul Caucazului revendică atentatele de la Moscova

Liderul grupării rebele islamiste Emiratul Caucazului, Doku Umarov, a revendicat atentatele sinucigaşe comise luni la Moscova, care s-au soldat cu 39 de morţi, a anunţat miercuri centrul american de supraveghere a site-urilro islamiste SITE.

Gruparea rebelă islamistă Emiratul Caucazului revendică atentatele de la Moscova (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Informaţia a fost confirmată de site-ul separatist cecen Kavkazcenter.

"Într-o înregistrare video realizată la 29 martie 2010, Doku Abu Usman a declarat că acest atac (de la metroul din Moscova-n.r.) este o acţiune de răzbunare pentru carnagiul (...) locuitorilor ceceni şi inguşi executaţi" de forţele ruse la 11 februarie, în apropierea satului Arşti, din Inguşetia, o republică din Caucaz, precizează site-ul Kavkazcenter.

Două explozii au avut loc luni dimineaţă, la un interval de 45 de minute, la staţiile de metrou Lubianka şi Park Kulturi, din Moscova, provocând moartea a cel puţin 39 de persoane şi rănirea altor câteva zeci.



comentează şi tu Momentan sunt 2 comentarii
Taguri:
RUSIA ,
ATENTATE ,
moscova metrou atentate ,
atentate sinucigaşe ,
rusia atentate sinucigaşe
COMENTARII
  • Spartacus © 1 apr 2010

    Ar trebui sa se studieze mai mult cauzele terotismului, ca sa se poata lua masuri eficiente pentru rezolvarea acestui flagel al omenirii. Tratarea doar a fenomenului ca atare nu are nici o eficienta.

  • Eufrosin 1 apr 2010

    De-ar fi totul atat de simplu... Latura comuna a tuturor marilor atentate este ca adevaratii lor autori au fost intotdeauna altii decat cei pe care s-a dat vina in mod oficial.
    Oare ar putea fi cineva si in umbra odiosului act terorist de la Moscova?

    http://eufrosin.wordpress.com/2010/03/31/statele-unite-sprijina-teroarea-islamica-impotriva-rusiei/

  • vezi toate comentariile
COMENTEAZĂ ŞI TU
Eroare: Câmpurile marcate cu roşu nu sunt valide!
Comentariul a fost adǎ ugat!

Cod captcha invalid!

Introdu numǎrul din imagine:

* Faceţi click pe imagine pentru a genera alt numǎr
ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMǍ Nu existǎ articole similare
ŞTIRILE ZILEI
Versiunea: mobil  |  completa