Hillary Clinton şi Robert Gates vor fi nominalizaţi luni în administraţia Barack Obama
Preşedintele ales al Statelor Unite, Barack Obama, intenţionează să nominalizeze, luni, în cadrul unui eveniment care va fi organizat la Chicago, cel puţin trei membri cheie ai administraţiei sale, între care Hillary Clinton la Departamentul de Stat şi Robert Gates la Pentagon, relatează CNN.
Hillary Clinton şi Robert Gates vor fi nominalizaţi luni în administraţia Barack Obama (Imagine: Mediafax Foto)
Potrivit unor surse democrate, Obama urmează să o nominalizeze pe Hillary Clinton în funcţia de secretar de Stat, să confirme menţinerea în funcţie a secretarului Apărării, Robert Gates, şi să îl nominalizeze pe generalul de marină în rezervă, Jim Jones, în postul de consilier pentru securitate naţională la Casa Albă.
Oficialii democraţi au menţionat că Jones a fost de acord, după câteva zile de gândire, să ocupe această funcţie.
Totodată, senatorul republican John Warner, membru al Comisiei pentru Apărare, a emis sâmbătă seară un comunicat în care a salutat, înainte de prezentarea oficială de luni, nominalizarea celor trei oficiali în cadrul echipei de securitate a administraţiei Obama.
"Triumviratul Gates, Clinton şi Jones care va conduce «echipa naţională pentru securitate» beneficiază de foarte multă încredere pe plan intern şi extern, consolidând respectul faţă de preşedintele ales şi capacitatea acestuia de a avea o judecată solidă în privinţa selectării «celei mai bune şi competente» persoane pentru a implementa politicile noastre de securitate naţională", a declarat Warner.
-
REPORTAJ: Zeci de mii de oameni din Vrancea, izolaţi şi fără alimente, aşteptând ajutorul autorităţilor - GALERIE FOTO
Social astăzi, 13:56
Zeci de mii de oameni din Vrancea sunt izolaţi din cauza nămeţilor. Zăpada ajunge până la streaşina caselor, iar pentru a putea ieşi din locuinţe oamenii au săpat tuneluri înguste. Rafturile magazinelor sunt goale, iar acolo unde pâinea a ajuns, după şase zile, s-a dat cu raţia. citeşte tot
-
Raed Arafat, descris de New York Times: L-ai vrea în ambulanţă dacă ai un atac de cord. Are grijă de ţara sa adoptivă, luând câte o urgenţă pe rând
Social astăzi, 13:21
Cotidianul american New York Times publică, în ediţia electronică, un amplu portret al doctorului de origine palestiniană Raed Arafat, de la anii copilăriei, când a lucrat voluntar la spitalul din Nablus, la şansa ratată de a studia în SUA şi până la venirea sa în România şi înfiinţarea SMURD. citeşte tot





Jim Jones este general(r) in infanteria marina... Marina nu are generali, ci amirali...
aceeasi marie cu alta palarie!
Preşedintele ales al Statelor Unite, Barack Obama, intenţionează să nominalizeze, luni, în cadrul unui eveniment care va fi organizat la Chicago, cel puţin trei membri cheie ai administraţiei sale, între care Hillary Clinton la Departamentul de Stat şi Robert Gates la Pentagon, relatează CNN.