Informaţii contradictorii privind existenţa unor supravieţuitori ai accidentului din Pakistan
Informaţiile privind existenţa unor eventuali supravieţuitori şi numărul persoanelor aflate la bordul avionului pakistanez, care s-a prăbuşit în apropiere de Islamabad, erau contradictorii miercuri după-amiază, în timp ce operaţiunile de recuperare a cadavrelor erau în curs de desfăşurare.
Informaţii contradictorii privind existenţa unor supravieţuitori ai accidentului din Pakistan (Imagine: Mediafax Foto/AFP)
Şeful poliţiei din Islamabad a declarat pentru AFP că au fost găsite corpurile neînsufleţite a 149 de pasageri şi membri ai echipajului, adăugând că niciunul dintre ocupanţii avionului nu a supravieţuit.
Anterior, autorităţile pakistaneze anunţaseră că au fost găsiţi cinci răniţi, care au fost transportaţi cu elicopterul la un spital din Islamabad. Totodată, ministrul pakistanez al Informaţiilor, Qamar Zaman Kaira, declarase pentru CNN că au fost găsiţi opt supravieţuitori.
Echipele de salvare aflate la locul accidentului susţin însă că nu au găsit niciun supravieţuitor şi nici nu există indicii care să arate că vreuna dintre persoanele aflate la bordul avionului ar fi supravieţuit accidentului.
Nici informaţiile privind numărul persoanelor care s-au îmbarcat în avionul Airbus A-321 al companiei private pakistaneze Airblue, ce se deplasa pe ruta Karachi-Islamabad, nu este clar.
Astfel, AFP citează compania aeriană, care susţine că la bordul avionului se aflau 144 de pasageri şi şase membri ai echipajului. CNN îl citează pe purtătorul de cuvânt al autorităţii pentru aviaţie civilă, Pervez George, care afirmă că avionul transporta 146 de pasageri şi şase membri ai echipajului, în timp ce postul de televiziune pakistanez Geo TV susţine că 12 persoane au ratat acest zbor. Potrivit acestuia, la bordul avionului se aflau 139 de adulţi, cinci copii şi cinci membri ai echipajului.
Zborul Airblue 202 a decolat la ora 07.45 (05.45 ora României) de la Karachi, capitala financiară a ţării, "şi se pregătea să aterizeze la Islamabad" în momentul în care s-a prăbuşit, a declarat Pervez George.
-
Olli Rehn: Zona euro studiază posibilitatea creării unui cont special pentru plata datoriei Greciei
Economic astăzi, 06:22
Zona euro "studiază posibilitatea" creării unui cont special prin intermediul căruia să aibă loc plata datoriilor Greciei, a anunţat joi comisarul European pentru Afaceri Economice Olli Rehn, la finalul reuniunii Eurogrupului. citeşte tot
-
The Economist: "Politica în România - Guvern nou, probleme vechi"
Politic ieri, 21:36
Majoritatea românilor par să se fi săturat de preşedintele Traian Băsescu, al cărui mandat durează până în 2014, comentează revista The Economist, afirmând că noului Guvern de la Bucureşti îi va fi greu să recupereze terenul pierdut până la scrutinul parlamentar programat în noiembrie. citeşte tot





Nu exista comentarii