Octombrie, cea mai sângeroasă lună pentru trupele americane în Afganistan

Octombrie a devenit luna cea mai sângeroasă pentru forţele americane din Afganistan, de la începutul războiului, în 2001, după atentatele de marţi, soldate cu moartea mai multor militari, a anunţat un oficial din cadrul Pentagonului.

Octombrie, cea mai sângeroasă lună pentru trupele americane în Afganistan (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Mai multe bombe artizanale au provocat, marţi, moartea a opt militari americani şi unui civil afgan, după ce cu o zi înaintea 14 militari americani au murit în urma prăbuşirii a trei elicoptere.

Aceste decese ridică numărul americanilor morţi în octombrie în Afganistan la 53 faţă de 51 în august, cea mai sângeroasă lună până atunci, potrivit site-ului icasualties.org.

Un oficial din cadrul Pentagonului a confirmat că este vorba despre luna cea mai grea pentru trupele americane de la începutul războiului în 2001.

Acest anunţ are loc în timp ce preşedintele american, Barack Obama, a promis luni, în urma reuniunii unui nou consiliu de război consacrat Afganistanului, că nu va lua pripit decizia de a trimite întăriri în regiune.



comentează şi tu Momentan sunt 0 comentarii
Taguri:
sua ,
afganistan ,
război ,
conflicte ,
pentagon ,
barack obama ,
preşedinte
COMENTARII

Nu exista comentarii

COMENTEAZĂ ŞI TU
Eroare: Câmpurile marcate cu roşu nu sunt valide!
Comentariul a fost adǎ ugat!

Cod captcha invalid!

Introdu numǎrul din imagine:

* Faceţi click pe imagine pentru a genera alt numǎr
ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMǍ Nu existǎ articole similare
ŞTIRILE ZILEI
Versiunea: mobil  |  completa