Pasageri debarcaţi dintr-un avion canadian, după ce unul dintre ei a pronunţat cuvântul "bombă"
Pasagerii unei curse a companiei aeriene canadiene Porter au fost debarcaţi din avion şi supuşi unui nou control, după ce unul dintre călători a fost auzit pronunţând cuvântul "bombă".
Pasageri debarcaţi dintr-un avion canadian, după ce unul dintre ei a pronunţat cuvântul "bombă" (Imagine: Mediafax Foto)
Cei 30 de pasageri şi patru membri ai echipajului se aflau deja la bordul avionului cu 70 de locuri, care urma să efectueze o cursă între Toronto şi Chicago, în momentul în care au fost debarcaţi, pentru un nou control de securitate, a anunţat compania Porter.
Incidentul a avut loc după ce unul dintre însoţitorii de zbor a auzit un pasager care a vorbit despre o bombă artizanală, în timp ce îndeplinea formalităţile de îmbarcare.
"Au fost aplicate procedurile pentru astfel de situaţii, iar Porter a avertizat poliţia şi i-a debarcat pe pasageri", a precizat compania.
Ancheta ulterioară nu a identificat nici un risc de securitate, însă unul dintre pasageri a fost "interogat, reţinut şi condus în afara aeroportului", a adăugat compania Porter.
-
Olli Rehn: Zona euro studiază posibilitatea creării unui cont special pentru plata datoriei Greciei
Economic astăzi, 06:22
Zona euro "studiază posibilitatea" creării unui cont special prin intermediul căruia să aibă loc plata datoriilor Greciei, a anunţat joi comisarul European pentru Afaceri Economice Olli Rehn, la finalul reuniunii Eurogrupului. citeşte tot
-
The Economist: "Politica în România - Guvern nou, probleme vechi"
Politic ieri, 21:36
Majoritatea românilor par să se fi săturat de preşedintele Traian Băsescu, al cărui mandat durează până în 2014, comentează revista The Economist, afirmând că noului Guvern de la Bucureşti îi va fi greu să recupereze terenul pierdut până la scrutinul parlamentar programat în noiembrie. citeşte tot





Nu exista comentarii