- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- AH1N1
- Revista presei
Preşedintele mexican, optimist că activitatea economică va fi reluată începând de miercuri
Activitatea economică ar trebui reluată începând de miercuri în Mexic în situaţia în care "stabilizarea" epidemiei de gripă porcină se confirmă, a anunţat duminică preşedintele mexican Felipe Calderon.
Preşedintele mexican, optimist că activitatea economică va fi reluată începând de miercuri (Imagine: Mediafax Foto/AFP)
"Ziua prevăzută este 6 mai dacă se confirmă că virusul a intrat într-o fază de stabilizare", a declarat Calderon în cadrul unei intervenţii televizate.
"Nu anunţăm victoria. Dar dacă totul continuă în acest fel, vom putea relua treptat anumite activităţi", a precizat el.
Autorităţile au decretat la 28 aprilie închiderea a circa 35.000 de restaurante, dar şi cafenele, baruri, cinematografe, teatre şi discoteci din capitala mexicană, o metropolă cu 20 de milioane de locuitori.
Aceste măsuri restrictive au reprezentat o pierdere zilnică de 100 de milioane de dolari pentru sectorul hotelier din Mexico, punând în pericol 450.000 de locuri de muncă, potrivit oficialilor din acest domeniu.
Calderon a declarat însă că Mexicul se află în situaţia de a "depăşi" epidemia de gripă porcină. "Suntem capabili să depăşim această siguaţie de urgenţă, atât de delicată pentru mexicani", a declarat el.
Ultimul bilanţ al epidemiei de gripă porcină relevă 22 de morţi şi 568 de bolnavi în Mexic, considerat ca fiind epicentrul mondial al virusului A H1N1.
"Am putut să limităm sau cel puţin să reducem viteza de propagare a virusului pentru a contracara epidemia", a declarat Calderon, afirmând că autorităţile au gestionat "corect" criza sanitară.
Reacţia "a fost imediată odată ce am luat la cunoştinţă de existenţa acestui nou virus" şi Mexicul a respectat "toate protocoalele" Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii (OMS), a precizat el.
Preşedintele mexican a adăugat că ţara sa a declanşat de mai multe zile alerta alături de Statele Unite, unde s-au înregistrat 226 de cazuri de gripă porcină, dintre care unul mortal.
-
Toyota România recheamă 11.835 de vehicule cu posibile defecţiuni la acceleraţie
Toyota România va rechema în service 11.835 de vehicule posibil afectate de o defecţiune la pedala de acceleraţie, iar costurile verificărilor vor fi suportate de către companie, a anunţat, marţi, reprezentantul mărcii pe plan local, precizând că verificările vor fi finalizate în 60 de zile. citeşte tot
-
Boc: Condiţiile de licitaţie la deszăpeziri vor fi modificate, firmele să dispună de utilaje adecvate
Social astăzi, 19:09
Condiţiile impuse pentru atribuirea unui contract de deszăpezire vor fi modificate astfel încât la licitaţii să nu se poată prezenta decât firme care dispun de utilaje corespunzătoare unor astfel de intervenţii, potrivit premierului Emil Boc. citeşte tot
-
Automobile Dacia a trecut pe pierderi în 2009
Economic astăzi, 18:59
Constructorul de automobile Dacia, parte a grupului francez Renault, a avut anul trecut pierderi de 230,28 milioane lei, de la un profit net de 222,02 milioane lei în 2008, conform datelor publicate de companie într-un proiect de fuziune cu Auto Chassis International România. citeşte tot
-
Vezi aici care sunt trenurile anulate miercuri şi joi
Social astăzi, 18:57
Un număr de 20 de trenuri de călători, Personale şi Accelerate, vor fi anulate, miercuri şi joi, din cauză că circulaţia feroviară se desfăşoară în continuare cu dificultate, informează CFR Călători. citeşte tot
-
Inima frântă nu este doar o metaforă
Ştiinţǎ-Sǎnǎtate astăzi, 18:51
Anumite schimbări se produc la nivelul miocardului după o despărţire traumatizantă sau după decesul unei persoane dragi, putând avea repercusiuni grave sau chiar fatale asupra stării de sănătate, demonstrând astfel că sintagma "a avea inima frântă" nu este doar o metaforă, relatează online.wsj.com. citeşte tot
-
MAE: În scutul antirachetă, România va găzdui, exclusiv terestru, rachete de interceptare
Politic astăzi, 18:50
România va fi implicată în faza a doua a proiectului de scut antirachetă, ceea ce va presupune găzduirea de interceptori tereştri, respectiv rachete de interceptare SM-3 bloc 1B, care vor deveni operaţionale din 2015, precizează MAE român. citeşte tot
-
Boc: Plantele etnobotanice, interzise de deputaţi, rămân pe agenda de miercuri a Guvernului
Politic astăzi, 17:52
Guvernul a finalizat proiectul de act normativ privind interzicerea plantelor etnobotanice şi va discuta documentul în şedinţa de miercuri, urmând să stabilească ce decizie va lua, după ce Camera Deputaţilor a adoptat, marţi, un proiect de lege similar, potrivit premierului Emil Boc. citeşte tot
-
COMENTARIU: Noua Comisie Barroso pleacă la drum, după binecuvântarea finală a Parlamentului European
Main Story astăzi, 17:32
Noua Comisie Europeană, condusă de acelaşi Jose Manuel Durao Barroso, a primit binecuvântarea finală a Parlamentului European, după ce 27 de comisari desemnaţi de statele membre au trecut pe rând prin furcile caudine ale unor audieri solicitante, cărora le-au făcut faţă în mod diferit. citeşte tot
-
Vrăjitoarele care desfac blestemul flăcării violete au primit mulţumiri de la parlamentari
Social astăzi, 17:15
Cele cinci vrăjitoare care au început, vineri seară, la Cluj, "ritualul de dezlegare a blestemului flăcării violete abătut asupra Parlamentului României" susţin că au primit felicitări pentru demersul lor din partea unor "guvernanţi şi parlamentari". citeşte tot











Nu exista comentarii