- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- AH1N1
- Revista presei
Sarkozy povesteşte cum a contribuit cu "lovituri de târnăcop" la căderea Zidului Berlinului
Preşedintele francez, Nicolas Sarkozy, care urmează să participe luni, la Berlin, la ceremoniile care marchează 20 de ani de la căderea Zidului, povesteşte pe Facebook cum, în acea zi istorică, se afla în acest oraş şi a contribuit cu "lovituri de târnăcop".
Sarkozy povesteşte cum a contribuit cu "lovituri de târnăcop" la căderea Zidului Berlinului (Imagine: pagina personală a lui Nicolas Sarkozy de pe Facebook)
O fotografie nocturnă a tânărului deputat francez de 34 de ani, în faţa Zidului, atestă această participare, pe pagina sa personală de pe site-ul de socializare Facebook.
Într-o rubrică intitulată "Amintiri despre căderea Zidului Berlinului, la 9 noiembrie 1989", preşedintele francez aminteşte că atunci era secretar general adjunct al RPR, partidul prezidat de Jacques Chirac, cel care avea să devină preşedintele Franţei, şi condus de Alain Juppe, care urma să devină premier.
"La 9 noiembrie, dimineaţa, ne interesăm de informaţiile care sosesc de la Berlin şi par să anunţe o schimbare în capitala divizată a Germaniei. Decidem să părăsim Parisul cu Alain Juppe pentru a participa la evenimentul care se profilează", povesteşte şeful statului francez.
"Sosiţi în Berlinul de Vest, mergem spre poarta Brandenburg, unde o mulţime entuziastă s-a strâns deja la anunţul probabilei deschideri a Zidului", continuă el.
"Acolo, prin cea mai mare coincidenţă, ne intersectăm cu un tânăr ales francez pe care îl cunoşteam, la vremea aceea specialist în probleme de apărare: Francois Fillon", povesteşte Sarkozy, referitor la cel care avea să-i devină, 18 ani mai târziu, prim-ministru.
"Mergem apoi spre Checkpoint Charlie pentru a trece în partea de est a oraşului şi, în sfârşit, să confruntăm acel zid în care am putut să dăm câteva lovituri de târnăcop", îşi aminteşte preşedintele.
"În jurul nostru se adunau familii pentru a distruge betonul. Unii veneau să ne vorbească pentru a ne explica sentimentele lor, noile lor ambiţii şi pentru a ne împărtăşi emoţiile după decenii de separare. Noaptea continuă în entuziasmul general", potrivit şefului statului.
"Regăsirile din rândul poporului german anunţau sfârşitul Războiului Rece şi începutul unei perioade de mare libertate în Europa", afirmă el. "Această libertate o apărăm în continuare cu Europa şi o sărbătorim după 20 de ani", conchide el.
-
Mai puţine posturi şi direcţii în MECTS, conform noii organizări
Social astăzi, 20:12
Numărul total de posturi din cadrul MECTS, inclusiv Autoritatea Naţională pentru Sport şi Tineret va fi de 691, cu 139 mai puţin decât totalul celor din fostul minister al Educaţiei, Cercetării şi Inovării şi fostul minister al Tineretului şi Sportului, potrivit organigramei instituţiei. citeşte tot
-
98% dintre plantele care se vând în magazinele de vise sunt periculoase
Social astăzi, 20:02
Aproape 98% din produsele etnobotanice, vândute în magazinele de profil, prezintă pericol pentru sănătate, fiind vorba de plante cu efect halucinogen, dar şi de plante obişnuite, stropite cu substanţe interzise, a declarat pentru MEDIAFAX, vicepreşedintele Colegiului Farmaciştilor, Clara Popescu. citeşte tot
-
Cinci schiori care au vrut să coboare de la Cota 2000 au fost surprinşi de o avalanşă
Social astăzi, 19:31
Cinci schiori care au încercat, marţi după-amiază, să coboare de la Cota 2000, din Masivul Bucegi, au provocat şi au fost surprinşi de o avalanşă, doi dintre ei reuşind să se salveze, iar ceilalţi trei fiind recuperaţi teferi de către salvamontişti. citeşte tot
-
Toyota România recheamă 11.835 de vehicule cu posibile defecţiuni la acceleraţie
Toyota România va rechema în service 11.835 de vehicule posibil afectate de o defecţiune la pedala de acceleraţie, iar costurile verificărilor vor fi suportate de către companie, a anunţat, marţi, reprezentantul mărcii pe plan local, precizând că verificările vor fi finalizate în 60 de zile. citeşte tot
-
Boc: Condiţiile de licitaţie la deszăpeziri vor fi modificate, firmele să dispună de utilaje adecvate
Social astăzi, 19:09
Condiţiile impuse pentru atribuirea unui contract de deszăpezire vor fi modificate astfel încât la licitaţii să nu se poată prezenta decât firme care dispun de utilaje corespunzătoare unor astfel de intervenţii, potrivit premierului Emil Boc. citeşte tot
-
Automobile Dacia a trecut pe pierderi în 2009
Economic astăzi, 18:59
Constructorul de automobile Dacia, parte a grupului francez Renault, a avut anul trecut pierderi de 230,28 milioane lei, de la un profit net de 222,02 milioane lei în 2008, conform datelor publicate de companie într-un proiect de fuziune cu Auto Chassis International România. citeşte tot
-
Vezi aici care sunt trenurile anulate miercuri şi joi
Social astăzi, 18:57
Un număr de 20 de trenuri de călători, Personale şi Accelerate, vor fi anulate, miercuri şi joi, din cauză că circulaţia feroviară se desfăşoară în continuare cu dificultate, informează CFR Călători. citeşte tot
-
Inima frântă nu este doar o metaforă
Ştiinţǎ-Sǎnǎtate astăzi, 18:51
Anumite schimbări se produc la nivelul miocardului după o despărţire traumatizantă sau după decesul unei persoane dragi, putând avea repercusiuni grave sau chiar fatale asupra stării de sănătate, demonstrând astfel că sintagma "a avea inima frântă" nu este doar o metaforă, relatează online.wsj.com. citeşte tot
-
MAE: În scutul antirachetă, România va găzdui, exclusiv terestru, rachete de interceptare
Politic astăzi, 18:50
România va fi implicată în faza a doua a proiectului de scut antirachetă, ceea ce va presupune găzduirea de interceptori tereştri, respectiv rachete de interceptare SM-3 bloc 1B, care vor deveni operaţionale din 2015, precizează MAE român. citeşte tot











Jurnalul Le Monde spune contrariul!