Un cercetător american suspectat de implicare în atacurile cu antrax din 2001 s-a sinucis
Un cercetător al administraţiei SUA, care a ajutat la investigarea unei serii de atacuri cu antrax din 2001, a murit, existând informaţii că s-ar fi sinucis, deoarece Departamentul de Justiţie urma să îl pună sub acuzare pentru comiterea atacurilor, relatează Los Angeles Times.
Un cercetător american suspectat de implicare în atacurile cu antrax din 2001 s-a sinucis (Imagine: Mediafax Foto/AFP)
Potrivit publicaţiei citate, Bruce Ivins (62 de ani) a lucrat în ultimii 18 ani la laboratoarele de cercetare ale administraţiei din Maryland. Los Angeles Times a citat surse apropiate lui Ivins, care sunt la curent cu moartea sa suspectă şi ancheta FBI.
Ivins ar fi fost informat despre inculparea sa înainte de a muri, marţi, după ce a luat o doză mare de calmante.
La scurt timp după atentatele de la 11 septembrie 2001, mai multe organizaţii de presă şi politicieni au primit antrax prin poştă. Atacurile s-au soldat cu moartea a cinci persoane, au afectat serviciul naţional de poştă, au determinat închiderea unei clădiri a Senatului şi au alimentat teama privind noi atentate teroriste.
Considerat un specialist în microbiologie, Ivins a ajutat FBI să analizeze materialele recuperate din unul dintre plicurile contaminate cu antrax, care fusese trimis la biroul unui senator din Washington, adaugă publicaţia citată.
-
Campanie a Crucii Roşii pentru oamenii izolaţi de zăpadă. Unde pot fi făcute donaţii
Social astăzi, 14:03
Crucea Roşie Română lansează o campanie pentru ajutorarea persoanelor blocate de nămeţi, izolate şi fără posibilităţi de aprovizionare în judeţele Vrancea, Buzău, Ialomiţa, Galaţi, Giurgiu, Dâmboviţa, Botoşani, Bacău, Iaşi, Arad, Brăila, Neamţ şi Ilfov pentru a duce apă, alimente de bază şi pături. citeşte tot
-
REPORTAJ: Zeci de mii de oameni din Vrancea, izolaţi şi fără alimente, aşteptând ajutorul autorităţilor - GALERIE FOTO
Social astăzi, 13:56
Zeci de mii de oameni din Vrancea sunt izolaţi din cauza nămeţilor. Zăpada ajunge până la streaşina caselor, iar pentru a putea ieşi din locuinţe oamenii au săpat tuneluri înguste. Rafturile magazinelor sunt goale, iar acolo unde pâinea a ajuns, după şase zile, s-a dat cu raţia. citeşte tot





Nu exista comentarii