Un mort şi 13 răniţi, după declanşarea unui sistem antiincendiu într-o bancă din Rusia
O persoană a murit miercuri şi 13 au fost rănite, în urma declanşării inopinate a unui sistem antiincendiu cu gaz carbonic într-o bancă din regiunea Moscovei, a anunţat filiala regională a Ministerului pentru Situaţii de Urgenţă.
"În urma pătrunderii de gaz carbonic într-un sistem antiincendiu, o persoană a murit şi 13 au fost rănite, dintre care şase au fost spitalizate", a precizat filiala ministerului, pe site-ul său de Internet.
Cinci răniţi sunt "într-o stare gravă", a declarat un purtător de cuvânt al ministerului, Mihail Mironov, citat de agenţia RIA Novosti.
Toate persoanele care se aflau în clădire în momentul incidentului au fost evacuate, a precizat, miercuri după-amiază, Ministerul pentru Situaţii de Urgenţă.
Anterior, agenţiile ruse, citând un oficial al Parchetului regional, declaraseră că porţile acestei bănci de la Podolsk (la 43 de kilometri sud de Moscova) erau încuiate şi că în interiorul clădirii ar putea fi încă persoane.
Acest tip de instalaţie antiincendiu constă în eliberarea de gaz carbonic pentru a suprima oxigenul care alimentează flăcările.
-
SUEDIA a câştigat FINALA EUROVISION 2012. Pe ce loc s-a clasat ROMÂNIA - VIDEO
Life-Inedit ieri, 22:00
Suedia, marea favorită la Eurovision 2012, s-a clasat pe primul loc în finala concursului desfăşurată sâmbătă seară la Baku, Azerbaidjan, cu piesa "Euphoria", interpretată de Loreen, fiind cea de-a cincea ediţie câştigată, de la succesul din 1974 când ABBA a cucerit publicul cu "Waterloo". citeşte tot
-
Urna găsită la Corund în care se presupunea ca s-ar fi aflat cenuşa lui Nyiro Jozsef este goală
Urna găsită într-un autoturism în localitatea Corund din judeţul Harghita şi în care se presupunea ca s-ar fi aflat cenuşa lui Nyiro Jozsef este goală, a declarat purtătorul de cuvânt al Poliţiei Judeţene Harghita, Gheorghe Filip. citeşte tot





Nu exista comentarii