- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Florin Chilian, judecat de o instanţă clujeană
Cântăreţul Florin Chilian a fost trimis în judecată pentru că, în urmă cu aproape doi ani, ar fi condus, în stare de ebrietate, o maşină şi ar fi provocat un accident rutier soldat cu pagube materiale însemnate, primul termen în acest proces având loc joi, la Judecătoria Cluj-Napoca.
Florin Chilian, judecat de o instanţă clujeană pentru infracţiuni la legea circulaţiei (Imagine: Mediafax Foto)
Conform rechizitoriului întocmit de Parchetul de pe lângă Judecătoria Cluj, care l-a trimis în judecată pe Chilian, accidentul a avut loc în 24 iulie 2006, în Cluj-Napoca.
"Fapta învinuitului Florin Chilian-Popovici, care în data de 24 iulie 2006 a condus pe drumurile publice autoturismul proprietate personală, marca Hyundai Accent, cu toate că avea o îmbibaţie alcoolică peste limita admisă de lege (1,35 g/l alcool pur în sânge), iar din cauza stării sale a provocat un accident rutier soldat cu însemnate pagube materiale, întruneşte elementele constitutive ale infracţiunii prevăzute de articolul 87 din OUG 195/2002", se arată în rechizitoriul Parchetului.
Potrivit sursei citate, în 24 iulie 2006, la ora 1.30, la plecarea de la o petrecere care a avut loc la locuinţa unei familii din Cluj-Napoca, Florin Chilian, aflat în stare de ebrietate, s-a implicat într-o altercaţie verbală (vociferări, insulte şi trivialităţi, refuz de legitimare) cu membrii unui echipaj de poliţie.
Procurorii spun că scandalul a continuat până au ieşit vecinii afară din case, astfel că a fost necesară prezenţa la faţa locului a încă două echipaje de poliţie, pentru aplanarea scandalului. După 15 minute de scandal, Chilian a plecat împreună cu cântăreaţa Ana Maria Georgescu, cu autoturismul Hyundai Accent, condus de către Ana Maria.
Aceasta a condus maşina până la Căminul de Garnizoană, unde a rămas singură, din cauza certurilor cu Chilian. Ana Maria a coborât din maşină, a lăsat cheia în contact şi a urcat în cameră. Recepţionerii de la hotelul Garnizoanei au observat-o, 15 minute mai târziu, pe Ana Maria părăsind în grabă clădirea, în timp ce vorbea precipitat la telefonul mobil.
Un martor care locuieşte pe strada Traian Vuia, în faţa casei căruia a avut loc accidentul, a declarat că a fost trezit de un zgomot puternic de frâne şi de o bubuitură. Acelaşi martor l-a auzit apoi pe Chilian spunând la telefonul mobil: "Nu vreau să te mai văd niciodată, din cauza ta mi-am lovit maşina", potrivit rechizitoriului.
Ana Maria a sosit la locul accidentului, iar între cei doi s-a iscat o ceartă de proporţii. "Un martor care trecea pe stradă a încercat să intervină între cei doi în momentul în care fata a fost lovită cu palma peste faţă de către învinuit (Chilian - n.r.) şi întrucât acesta din urmă nu s-a oprit din agresiunea fizică, a anunţat telefonic organele de poliţie la numărul 112", arată procurorii în rechizitoriu.
Poliţiştii ajunşi la faţa locului au chemat o ambulanţă deoarece "Ana Maria prezenta urme vizibile de violenţă în regiunea feţei". Între timp, Chilian, enervat şi surescitat, s-a luat la ceartă cu poliţiştii.
"A adresat o serie de insulte, expresii jignitoare şi trivialităţi, precum şi ameninţări directe cu moartea şi cu demiterea din poliţie a unui agent. Întrucât atitudinea violentă şi antisocială a învinuitului a continuat şi după sosirea unui alt echipaj de poliţie, existând chiar o tentativă de lovire a unui poliţist, a fost necesară imobilizarea şi încătuşarea pentru câteva minute a agresorului, precum şi îndepărtarea de la faţa locului a agentului J. La plecarea acestuia din urmă cu maşina oficială aparţinând IPJ Cluj, învinuitul a fugit după autoturism încercând lovirea cu picioarele a caroseriei, dând dovadă astfel de un total dispreţ faţă de autorităţile şi instituţiile statului", se mai arată în rechizitoriul Parchetului.
În aceeaşi noapte, Chilian le-a povestit poliţiştilor că el este autorul accidentului, dar fără a da declaraţii în scris, pentru ca ulterior să declare că maşina i-a fost sustrasă de "autori necunoscuţi, care au provocat accidentul".
Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj l-au trimis în judecată pe Chilian pentru infracţiuni privind circulaţia pe drumurile publice, primul termen în dosar fiind stabilit pentru joi.
Din cauză că Florin Chilian a propus, în cursul urmăririi penale, audierea unui martor în privinţa relatării căruia există suspiciuni, Parchetul s-a sesizat din oficiu şi pentru infracţiunea de mărturie mincinoasă în cazul cântăreţului.
De asemenea, procurorii s-au sesizat din oficiu şi îl cercetează pe Chilian pentru ultraj, în urma ameninţării cu moartea a unui poliţist, precum şi pentru tulburarea liniştii publice.
Ana Maria Georgescu este şi ea cercetată pentru mărturie mincinoasă, deoarece "în cursul ascultării sale ca martoră în prezenta cauză, nu a spus organelor judiciare tot ce ştia în legătură cu împrejurările esenţiale despre care a fost expres întrebată", se mai precizează în rechizitoriu.
-
Peste 23.000 de locuitori din judeţul Buzău, izolaţi. Elicopter al MAI, solicitat pentru a transporta la spital 11 persoane - FOTO
Social astăzi, 10:57
Peste 23.200 de locuitori din 20 de comune ale judeţului Buzău continuă să fie izolaţi, vineri, iar jandarmii şi pompierii militari vor merge în aceste zone pentru a le duce oamenilor alimente, în timp ce 11 persoane au probleme medicale, fiind solicitat un elicopter pentru a le prelua. citeşte tot
-
Ungureanu cere MAI să se implice "total" în organizarea alegerilor şi să evite problemele de imagine
Politic astăzi, 10:16
Premierul Mihai Răzvan Ungureanu a cerut angajaţilor Ministerului Administraţiei şi Internelor să aibă o implicare "totală" în organizarea alegerilor din acest an, arătând că Guvernul îşi pune la bătaie credibilitatea pentru corectitudinea acestora, şi să evite apariţia unor noi probleme de imagine. citeşte tot





in fata legii toti raspundem, chiar si chilian. hai sa fim seriosi. a gresit, sa plateasca.
nu pot sa cred ca se incearca distrugerea inca unui renume... e adevarat,florin nu poate fi egalat,dar nici nu poate fi distrus doar datorita dorintelor meschine a celor ce se simt deranjati !!!
chilian asta o fi si el vreun nenorocit d eliberal care crede ca justitia nu-i vine de hac!