Peste 400 de rutieri din România şi din străinătate au participat, sâmbătă, pe plaja sălbatică din Corbu, la Beach Race XCO, singurul concurs de ciclism MTB din Europa care se desfăşoară pe nisip, se arată într-un comunicat remis agenţiei MEDIAFAX.

187 afișări
Imaginea articolului Peste 400 de ciclişti au participat la Beach Race XCO, pe plaja din Corbu - VIDEO

Peste 400 de ciclişti au participat la Beach Race XCO, pe plaja din Corbu

La evenimentul internaţional, supervizat de Comisarul Internaţional al Uniunii Cicliste Internaţionale, Birkeland Bjorn, au participat şi două echipe naţionale: Republica Moldova şi Bulgaria.

Evenimentul Beach Race XCO face parte dintr-o strategie mai amplă de promovare a litoralului românesc la nivel internaţional, prin sport, alături de Maratonul Nisipului, care a avut loc la sfârşitul lunii trecute, în staţiunea Mamaia.

Competiţia sportivă, acreditată de Uniunea Ciclistă Internaţională, s-a adresat atât riderilor profesionişti, cât şi celor amatori, şi s-a desfăşurat pe o distanţă 20 kilometri, respectiv 40 kilometri.

Cursa Elite (UCI) la 40 de kilometri a fost câştigată de Marius Petrache, de la Clubul Bikexpert Racing Team. Locul secund a fost ocupat de colegul său de echipă, Alexandru Stancu, iar locul al treilea de Leonard Barbu de la CS Torpedo Zărneşti.

La categoria Juniori UCI, de 40 de kilometri, cursa a fost câştigată de Pavel Mihai. Pe locul al doilea s-a clasat Munteanu Ion, iar podiumul a fost completat de Sebastian Lăzărică.

Cursa de 20 kilometri pentru amatori a fost câştigată de Gabriel Bobeică. Locul secund a fost ocupat de Adrian Năsturică, iar locul al treilea a fost obţinut de Bogdan Valeriu Brânză. La feminin, cursa a fost câştigată detaşat de Irina Dumitru, urmată de Anca Uricariu (locul 2) şi Ruxandra Bunea (locul 3).

La 40 de kilometri amatori, câştigătorul a fost Ştefan Morcov. Locul al doilea a fost obţinut de Răzvan Jugănaru, iar locul al treilea, de Filip-Ilie Grigorescu.