Alba: Conducerile a o treime din organizaţiile PNL au fost dizolvate

Delegaţia Permanentă a PNL Alba a dizolvat, sâmbătă, conducerile a o treime din organizaţiile din judeţ şi a retras sprijinul politic mai multor consilieri locali din cauza "slabei activităţi politice" şi a rezultatelor obţinute la alegerile europarlamentare.

Alba: Conducerile a o treime din organizaţiile PNL au fost dizolvate

Vicepreşedintele PNL Alba Simion Creţu a declarat corespondentului MEDIAFAX că cei aproape o sută de membri prezenţi la Delegaţia Permanentă au decis dizolvarea conducerilor a 26 de organizaţii din judeţ, iar preşedinţii altor trei organizaţii şi-au depus demisia.

Creţu a spus că şi-au depus mandatul preşedintele delegat al organizaţiei Blaj, Florin Mărginean (fost vicepreşedinte al Consiliului Judeţean Alba şi fost candidat al PNL pentru Camera Deputaţilor - n.r.), preşedintele PNL Zlatna, Daniel Negrea, fost viceprimar al localităţii, şi conducerea PNL Valea Lungă.

Creţu a precizat că decizia a fost luată în urma unei evaluări făcute de conducerea PNL Alba în întreg judeţul, după alegerile europarlamentare, iar organizaţiile cu rezultate slabe au fost propuse pentru reorganizare.

Potrivit sursei citate, Delegaţia Permanentă a decis să retragă sprijinul politic şi pentru trei consilieri locali, unul din Zlatna şi doi din Blaj, pentru inactivitate politică şi a avertizat, totodată, alţi aleşi liberali.

Simion Creţu a spus că în toate localităţile în care conducerile organizaţiilor PNL au fost dizolvate urmează să fie organizate alegeri sau vor fi desemnate conduceri interimare până după alegerile prezidenţiale.

La alegerile europarlamentare din acest an, PNL Alba a obţinut 14,36 la sută din voturi, un procent puţin sub media obţinută de partid pe ţară.



comentează şi tu Momentan sunt 9 comentarii
Taguri:
PNL ALBA ,
ORGANIZAŢII ,
SANCŢIUNI ,
ALEGERI ,
ALEGERI EUROPARLAMENTARE ,
EUROALEGERI ,
ALEGEREI PE ,
COMENTARII
  • nume autor 28 iun 2009

    sa se dizolve de tot

  • moco 28 iun 2009

    ce s a intimplat cu athanasiu ?

  • rap 27 iun 2009

    comunishtii tot comunishti, indiferent ca sunt din pdl, psd, prm shi alte adunaturi din astea

  • vezi toate comentariile
COMENTEAZĂ ŞI TU
Eroare: Câmpurile marcate cu roşu nu sunt valide!
Comentariul a fost adǎ ugat!

Cod captcha invalid!

Introdu numǎrul din imagine:

* Faceţi click pe imagine pentru a genera alt numǎr
ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMǍ Nu existǎ articole similare
ŞTIRILE ZILEI
Versiunea: mobil  |  completa