Băsescu, la Romexpo, a botezat un miel "Trăienică"
Preşedintele Băsescu a botezat, duminică, "Trăienică" un miel pe care-l ţinea în braţe un particpant la expoziţia Indagra Farm organizată la Romexpo, şeful statului vizitând, la complexul expoziţional, şi târgul de turism, unde, la standul organizat de CJ Vrancea, a fost întâmpinat cu vin şi caş.
În cursul vizitei la Indagra, Băsescu a fost invitat de un participant să boteze un miel, de culoare neagră, preşedintele răspunzând rapid solicitării. "Cum să se cheme?! Trăienică! Măi, Trăienică! Ce faci, măi? Tizule!", a spus Băsescu, râzând.
Şeful statului a vizitat, duminică, la Romexpo, şi standul organizat de Consiliul Judeţean Vrancea în cadrul Tîrgului de Turism al României.
Băsescu s-a arătat impresionat de modul în care sunt promovate tradiţiile, obiceiurile şi vinurile vrâncene realizate de micii producători şi a felicitat Consiliul Judeţean pentru promovarea pe care o face regiunii în cadrul târgului de turism.
Şeful statului a luat o sticlă de vin şi a prezentat-o ziariştilor care îl însoţeau. "Promovaţi-i şi voi pe micii producători", le-a cerut şeful statului.
Băsescu şi soţia sa, Maria Băsescu, au fost întâmpinaţi la standul organizat de Consiliul Judeţean Vrancea cu caş afumat de Negrileşti şi cu vin produs de mici proprietari de vii din Vrancea. Băsescu s-a declarat impresionat atât de zona de degustări de vinuri, cât şi de camera ţărănească, ambele organizate de Consiliul Judeţean Vrancea.
În zona de degustare, şeful statului a fost atras de o piesă de muzeu expusă, prin care se aduna mustul, precizînd că şi părinţii săi au avut o astfel de piesă acasă.
Preşedintele a vizitat şi camera ţărănească, despre care a spus că reprezintă o copie fidelă a caselor ţărăneşti de altă dată.
La plecare, Traian Băsescu a primit cadou o sticlă de vin de vinotecă, cu un soi celebru din podgoria Odobeşti.
Standul organizat de Consiliul Judeţean Vrancea este format dintr-o cameră ţărănească şi o cramă de vinuri vrâncene cu o zonă de degustare.
-
Ponta: Dacă se decretează stare de urgenţă în zonele afectate, propun PSD să susţină decizia în Parlament
Politic astăzi, 20:10
Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, vineri, că cere şefului statului decretarea stării de urgenţă în zonele afectate de ninsori, menţionând că dacă acest lucru se va întâmpla, va propune, luni, în USL, precum şi parlamentarilor formaţiunii sale, să voteze, în Parlament decizia preşedintelui. citeşte tot
-
Ungureanu cere prefecţilor şi şefilor Consiliilor Judeţene să colaboreze pentru sprijinirea sinistraţilor
Social astăzi, 20:07
Premierul Mihai Răzvan Ungureanu a cerut prefecţilor şi preşedinţilor Consiliilor Judeţene să colaboreze pentru soluţionarea problemelor determinate de căderile masive de zăpadă şi ger, inclusiv prin trimiterea în judeţele afectate a unor produse de strictă necesitate, care să ajungă la sinistraţi. citeşte tot





mieii se taie de paste iar porcii de craciun
Va dau o idee DOMNULE PRESEDINTE. Ca sa nu va mai agitati atat.De ce nu va impuneti autoritatea ca sa avem un parlament compus din cei 172 parlamentari PDL, Emil Boc sa fie prim-ministru si dumneavoastra presedinte pe viata. Angajati cativa poeti ai curtii sa va ridice osanale, dati dispozitii sa se agate peste tot portretul dumneavoastra inclusiv in salile de curs, arestati cateva persoane care se opun sistemului ca sa dati un exemplu, desfiintati trusturile de presa si televiziunile private, etc. si.....GATA! DECEMBRIE 1989 A DISPARUT SI ULTIMII 20 DE ANI AU FOST, DE FAPT, UN VIS! VEDETI CE SIMPLU ESTE? CE ZICETI? INCERCATI? STIU CA VA PLAC PROVOCARILE!!!
PS. Am incercat sa postez acest comentariu de 3 ori pe site-ul Domnului Presedinte unde plagiaza "Romania bunului simt" si a fost blocat de fiecare data, nefiind afisat. Concluzia: noi sigur avem bun simt! Despre altii nu stiu ce sa spun ! Trageti singuri concluzia!
Pe Trăienică nu-l apucă Paştele! Îi luăm b* până de Crăciun!
)))