Băsescu: Voi semna decretul de organizare a referendumului cu sau fără aviz de la Parlament
Preşedintele Traian Băsescu a declarat că va semna decretul de organizare a referendumului pentru reducerea numărului de parlamentari şi trecerea la Parlament unicameral chiar dacă nu va primi aviz din partea Legislativului.
Băsescu: Voi semna decretul de organizare a referendumului cu sau fără aviz de la Parlament (Imagine: Mediafax Foto/Bogdan Maran)
"Nimeni nu-mi poate lua stiloul din mână să semnez Decretul. Marea problemă este, cu aviz pozitiv sau negativ al Parlamentului, sau fără aviz, voi semna decretul la momentul pe care îl considera potrivit, când am epuizat timpul cât pot să aştept Parlamentul. Temerea mea este că nu vor fi oameni suficienţi la referendum, pentru ca acesta să treacă", a declarat Traian Băsescu.
El a spus că, dacă întrebi românii în sondaje, aceştia îşi doresc reducerea numărului de parlamentari, o singură cameră "cu toată fiinţa lor", respectiv 70-80%.
"Trebuie jumătate plus unu din electori. De acest referendum politicienilor le este frică", a adăugat şeful statului.
Comisiile juridice ale Camerei Deputaţilor şi Senatului au avizat negativ scrisoarea de consultare a preşedintelui Traian Băsescu privind referendumul pentru Parlament unicameral.
Scrisoarea preşedintelui României a fost trimisă spre analiză comisiilor juridice ale Parlamentului, după ce reprezentanţii PDL şi ai PSD din Birourile Permanente ale celor două Camerei legislative au avut opinii diferite pe tema acestei scrisori.
-
Marko: Sunt şanse ca în primăvară să fie majorate cu "ceva" salariile şi pensiile
Social astăzi, 15:51
Vicepremierul Marko Bela a declarat, joi, după votul de învestire a Guvernului, că UDMR consideră că sunt şanse ca la primăvară să fie majorate cu "ceva" salariile şi pensiile şi că în cele câteva luni până la alegeri nu trebuie făcută reorganizarea administrativă şi legea sănătăţii. citeşte tot
-
USL va contesta validarea Guvernului Ungureanu la Curtea Constituţională
Uniunea Social Liberală va contesta validarea Guvernului Ungureanu la Curtea Constituţională, pe motivul nerespectării procedurilor de audiere şi validare a miniştrilor, se arată într-un comunicat semnat de Victor Ponta. citeşte tot





ARIELLA TE ROG EXPLICA DE CE E MAI BUN UN PARLAMENT BICAMERAL?!
Dictatorule, eu vreau parlament bicameral. Pentru asta mi-am riscat viata in 89 printre zeci de mii de alti tineri. Lasa tu smecheriile.
Cred ca presedintele joaca un joc periculos.
Constitutia, ARTICOLUL 61 Rolul ÅŸi structura
(1) Parlamentul este organul reprezentativ suprem al poporului român ÅŸi unica autoritate legiuitoare a ţării.
(2) Parlamentul este alcătuit din Camera Deputaţilor şi Senat.
Constitutia Romaniei, ARTICOLUL 151 Procedura de revizuire
(1) Proiectul sau propunerea de revizuire trebuie adoptată de Camera Deputaţilor şi de Senat, cu o majoritate de cel puţin două treimi din numărul membrilor fiecărei Camere.
(2) Dacă prin procedura de mediere nu se ajunge la un acord, Camera DeputaÅ£ilor ÅŸi Senatul, în ÅŸedinţă comună, hotărăsc cu votul a cel puÅ£in trei pătrimi din numărul deputaÅ£ilor ÅŸi senatorilor.
Constitutia ARTICOLUL 73 Categorii de legi
(1) Parlamentul adoptă legi constituţionale, legi organice şi legi ordinare.
(3) Prin lege organică se reglementează:
d) organizarea şi desfăşurarea referendumului;
Constitutia ARTICOLUL 90
Referendumul
PreÅŸedintele României, după consultarea Parlamentului, poate cere poporului să-ÅŸi exprime, prin referendum, voinÅ£a cu privire la probleme de interes naÅ£ional.
Rezulta ca presedintele doreste revizuirea Constitutiei prin incercarea de a modifica structura Parlamentului, dar ocolind prevederile Constitutiei in domeniu, si ignorand rolul Parlamentului, nesocotind prin aceasta democratia parlamentara.