Boc: Ministerele cedate de PSD, repartizate în funcţie de competenţele miniştrilor PDL
Ministerele conduse până în prezent de către social-democraţi au fost împărţite miniştrilor PDL în funcţie de competenţele acestora şi de interferenţa domeniilor de activitate, a declarat, vineri, premierul Emil Boc.
Boc: Ministerele cedate de PSD, repartizate în funcţie de competenţele miniştrilor PDL (Imagine: Mediafax Foto)
"Criteriile de repartizare a ministerelor au ţinut cont de apropierea domeniului şi de interferenţa competenţelor actuale cu cele pe care le au în momentul de faţă. Sunt ministere care presupun o conducere fermă, de exemplu, agricultură cu transporturi, deci cu o componentă foarte importantă şi care ţin de finanţarea pe măsură", a spus Boc.
El a arătat că, personal, a preluat Ministerul Educaţiei, deoarece ca formaţie profesională vine din mediul universitar, iar în ultima perioadă s-a familiarizat mult mai mult cu problemele educaţiei naţionale, lucrând la proiectul de lege promovat de Guvern prin angajarea răspunderii.
Întrebat de presă când va numi un ministru la Educaţie, premierul a amintit că decizia va fi luată în maximum 45 zile.
Premierul s-a întâlnit, vineri dimineaţa, la sediul ministerului, cu fostul ministru de resort Ecaterina Andronescu, pentru a prelua noile atribuţii.
Premierul Emil Boc a anunţat, joi, componenţa noului Guvern, după demisia miniştrilor PSD, precizând că el va asigura interimatul la Ministerul Educaţiei, iar ceilalţi miniştri PDL vor prelua, tot cu titlu de interimat, conducerea celorlalte ministere, conduse până în prezent de social-democraţi.
-
NINSOARE ŞI VISCOL: Lista drumurilor închise şi cu restricţii. 17 trenuri sunt anulate, 16 aeroporturi au probleme
Social astăzi, 11:00
Traficul rutier este închis, sâmbătă dimineaţă, pe Autostrada Soarelui Bucureşti - Feteşti şi pe zece drumuri naţionale, şase rute de cale ferată sunt închise şi 17 trenuri sunt anulate din cauza viscolului şi a ninsorii, iar pe 16 aeroporturi sunt probleme din cauza ceţii, potrivit CNADNR. citeşte tot
-
Ministerul Turismului face apel la reprezentanţii industriei pentru a ajuta sinistraţii
Social astăzi, 10:55
Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului (MDRT) face apel la reprezentanţii industriei de turism pentru a veni în ajutorul persoanelor izolate din cauza căderilor de zăpadă şi pentru a dona, din rezervele proprii, produse alimentare şi bunuri de primă necesitate. citeşte tot





Ce tare a fost aia cu "competentele actuale". Dupa competentele lor ar fi trebuit sa le redenumeasca ministerele: al hotiei si delapidarii, al dezinformarii, propagandei si minciunii, al ineficientei, nesimtirii si lenei etc.. Sa-l vedeti cum vorbea pe strada cu reporterii despre reformarea invatamantului, dus rau.
Adevăratul motiv al demiterii lui Nica si caderii guvernului este TRAFICUL DE DROGURI!!!! În acest moment, în toată Å£ara se vând droguri uÅŸoare sub denumirea de PLANTE ETNO-BOTANICE!!!! În fruntea acestei afaceri de milioane de dolari stau pedeliÅŸtii! IniÅ£iative de a închide aceste magazine de făcut BANI PENTRU PARTID au avut Bazac, care a propus o ordonanţă de urgenţă pentru interzicere lor ÅŸi Nica, care a descoperit că miliÅ£ienii pensionaÅ£i de el, în cârdăşie cu cei activi au ocupat vaduri bune lângă campusuri universitare, ÅŸcoli, tabere ÅŸi protejează mafia pedelisto-băsesciană a drogurilor!!!! Dacă mai era vreun naiv care nu a înÅ£eles ce fel de partid este PDL-ul, eu cred că acum după ultimele întâmplări: legalizarea drogurilor ÅŸi a prostituÅ£iei, demiterea miniÅŸtrilor pesediÅŸti care s-au pus cu mafia, s-a lămurit!!! PDL ESTE PARTIDUL NENOROCIRII ROMÂNILOR ÅžI A ROMÂNIEI, UN PARTID AL ÎMBOGĂŢIRII CU ORICE PREÅ¢, UN PARTID DE GOLANI, TURNÄ‚TORI ÅžI SECURIÅžTI REACTIVAÅ¢I, HOÅ¢I, FUFE ÅžI LÄ‚TRÄ‚I, ANTIROMÂNI PUÅžI PE JAF. Nu-i interesează binele românilor ÅŸi al României!!! Ei vor BANI, BANI, BANI!!!! Sunt înnebuniÅ£i să facă bani repede ÅŸi cel mai repede se fac bani din droguri ÅŸi prostituÅ£ie!!!!! Åžtia asta si Elena Băsescu ÅŸi tartorul Băsescu, care a aruncat un balon de încercare la alegerile europene. PedeliÅŸtii vor să se pună în capul mafiei drogurilor ÅŸi a prostituÅ£iei, legal evident!!!! Tupeu fără limite!!!! Să ducă pe români ÅŸi România de râpă!!! VotaÅ£i PDL, partidul golăniei absolute!!!
În FSN, ministerele au fost "cedate" si "repartizate"... Bocule, tu si Ba.sila o sa sfarsiti cu plumb in burta!