Geoană: Băsescu vrea să conducă cu ai lui, o vrea pe Udrea premier

Preşedintele PSD, Mircea Geoană, a declarat, duminică, la Galaţi, că dizolvarea Parlanmentului, menţionată, sâmbătă, de şeful statului, este "cea mai proastă variantă", afirmând că Traian Băsescu doreşte prelungirea crizei, "o vrea pe Elena Udrea prim-ministru şi nu îi pasă de popor".

Geoană: Băsescu vrea să conducă cu ai lui, o vrea pe Udrea premier (Imagine: Razvan Chirita/Mediafax Foto)

Candidatul PSD la preşedinţie a spus, la un miting electoral în Galaţi, referindu-se la declaraţia făcută de şeful statului la Iaşi, sâmbătă, despre dizolvarea Parlamentului, că "este fără îndoială cea mai proastă variantă pe care o putem găsi".

Geoană a menţionat că această idee este susţinută de şeful statului în ciuda faptului că Traian Băsescu şi PDL au provocat criza politică găsindu-l pe Dan Nica "ţap ispăşitor".

Liderul PSD a spus că, practic, Traian Băsescu propune, prin referirea la dizolvarea Parlamentului, încă cel puţin trei luni de criză politică şi alegeri anticipate în primăvara anului 2010. Geoană a afirmat că Băsescu îşi continuă "de o manieră cinică planul".

"Vrea să conducă cu ai lui, o vrea pe Elena Udrea prim-ministru şi nu îi pasă de popor", a spus Geoană, la care cei prezenţi au început să huiduie şi să scandeze lozinci anti-Băsescu.

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, sâmbătă, la Iaşi, că nu doreşte alegeri anticipate, dar a menţionat că nu poate să nu se gândească la faptul că dizolvarea Parlamentului este o metodă democratică de a ieşi dintr-o criză politică.



comentează şi tu Momentan sunt 26 comentarii
Taguri:
GEOANĂ ,
BĂSESCU ,
udrea ,
premier
COMENTARII
  • elena popescu 28 dec 2009

    Nu eram destul de rasul Europei acum avem si pe * lui Basescu in fruntea a 2 ministere grase ca sa fure in voie.Madam Cocos -inteligenta lui peste trebuia trimisa in Norvegia .D-naB. nu are chiar nimic de spus ,ca din partea sotului si a parvenitei ne-am lamurit.

  • ioana 29 nov 2009

    decat traficantul de copii,johannis...mai bine lipsa....ar trebui intrebati cei de la Psd ,Croitoru ce defecte avea???

    Votati Basescu,e mult mai bun decat comunistul de Iliescu!!!

  • Iliescu 21 nov 2009

    Basescu a aratat inca o data ca e cel mai bun din cei 3! Va ramane presedinte!

  • vezi toate comentariile
COMENTEAZĂ ŞI TU
Eroare: Câmpurile marcate cu roşu nu sunt valide!
Comentariul a fost adǎ ugat!

Cod captcha invalid!

Introdu numǎrul din imagine:

* Faceţi click pe imagine pentru a genera alt numǎr
ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMǍ Nu existǎ articole similare
ŞTIRILE ZILEI
Versiunea: mobil  |  completa