Geoană: Mergem înainte cu Guvernul PSD-PDL

Liderul PSD Mircea Geoană a declarat, luni, după întâlnirea PDL-PSD, că se doreşte rămânerea în calendarul anunţat şi că marţi va avea loc o nouă întânire între cele două formaţiuni pentru stabilirea structurii guvernului, discuţiile privind programului de guvernare fiind "practic finalizate".

Geoană: Mergem înainte cu Guvernul PSD-PDL

Întrebat în legătură cu decizia lui Theodor Stolojan de a-şi depune mandatul de premier şi cu modul în care PDL-PSD va depăşi acest obstacol, Mircea Geoană a apreciat că a fost vorba despre "o primă încercare a Parteneriatului pentru România", semnat duminică, o probă care a fost "tratată cu seriozitate".

"Vrem un Guvern cât mai repede" , a spus Mircea Geoană

El a spus că în cadrul întâlnirii cu liderii PDL s-au discutat şi motivele care au stat la baza deciziei lui Theodor Stolojan, dar şi despre structura viitorului Guvern.

"Mâine dimineaţă (marţi - n.r.) vom finaliza structura. Discuţiile sunt practic finalizate pe programul de guvernare. Ne vom întâlni mâine dimineaţă pentru a stabili structura Guvernului", a precizat Geoană.

"Vrem să rămânem în calendarul anunţat", a mai spus Geoană referindu-se la formarea noului Guvern PDL-PSD, despre care a precizat că doreşte să fie gata până în 22 decembrie.

Mircea Geoană a insistat asupra seriozităţii celor doi parteneri care au semnat Parteneriatul pentru România şi a hotărârii acestora de a respecta cu seriozitate angajamentele asumate .

"Orice comentarii, orice speculaţii cu privire la parteneriatul nostru sunt simple speculaţii (...) A fost, dacă vreţi, şi o dovadă a seriozităţii şi responsabilităţii noastre", a spus Geoană.

Întrebat în legătură cu motivele care l-au determinat pe Theodor Stolojan să îşi depună mandatul, Geoană a spus că este vorba despre "o chestiune discutată de colegii de la PDL în forul lor interior".

"Am fost şi noi informaţi", a adăugat el.

"Mergem înainte cu Guvernul PSD-PDL, PDL-PSD stabilit ieri seară", a spus Geoană, care a adăugat că în cadrul discuţiei cu liderii PDL s-a făcut de asemenea o analiză a situaţiei politice create ca urmare a deciziei lui Theodor Stolojan.

Surse din conducerea PDL au declarat pentru cotidianul.ro că Stolojan se hotărâse să renunţe la mandatul de premier încă de duminică seară, însă această decizie nu a fost cunoscută de PSD decât luni dimineaţă.

Conform cotidianul.ro, liderii PSD i-ar fi spus lui Mircea Geoană că ar trebui să-i comunice preşedintelui Băsescu că nu sunt de acord cu numirea lui Emil Boc ca premier.

"L-am vrut pe Stolojan, acuma noi nu mai vrem pe altul", ar fi spus Viorel Hrebenciuc în cadrul şedinţei, potrivit sursei citate.

Citeşte şi:

Emil Boc: Vom avea guvern până pe 22 decembrie

Boc, desemnat premier de Băsescu

Stolojan renunţă la nominalizarea pentru funcţia de premier

Social-democraţii se consideră păcăliţi şi iau în calcul ruperea coaliţiei cu PDL - surse



comentează şi tu Momentan sunt 25 comentarii
Taguri:
GEOANĂ ,
BOC ,
PSD ,
PDL ,
GUVERN ,
ALEGERI ,
ALEGERI PARLAMENTARE
COMENTARII
  • CUGIR C@comentatori 16 dec 2008

    ma uimesc cind vad ca mai sunt naivi care au incredere in actuala clasa politica mirsava,dezgustatoare si care pute a hoit

  • AWARDS 16 dec 2008

    emil boc merita felicitat pt curajul sau ,pt onestitatea sa ,pt bunacredinta sa.cei care-l critica sunt niste oameni care nu cunosc sacrificiul pt o cauza disperata,nu cunosc cinstea nu cunosc suprema dorinta de a salva ceea ce e de salvat in situatii de criza,nu cunosc .....onoarea.......

  • aius 16 dec 2008

    din nou aceasi scenete cu aceasi actori de doi lei.cel mai prost premier din istoria romaniei.mai bine era un b...z...r.(ungur)

  • vezi toate comentariile
COMENTEAZĂ ŞI TU
Eroare: Câmpurile marcate cu roşu nu sunt valide!
Comentariul a fost adǎ ugat!

Cod captcha invalid!

Introdu numǎrul din imagine:

* Faceţi click pe imagine pentru a genera alt numǎr
ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMǍ Nu existǎ articole similare
ŞTIRILE ZILEI
  • Grevă generală în Grecia: Confruntări între poliţie şi manifestanţi la Atena
    Imaginea articolului Grevă generală în Grecia: Confruntări între poliţie şi manifestanţi la Atena
    Externe astăzi, 14:49

    Confruntări între manifestanţi şi poliţie au avut loc, vineri la prânz, la Atena, cu ocazia unui miting al sindicatelor faţă de măsurile de austeritate. Un grup de protestatari au aruncat pietre şi sticle incendiare în Piaţa Syntagma, scena manifestaţiilor faţă de măsurile de austeritate. citeşte tot

  • Lista drumurilor cu circulaţie închisă sau restricţionată
    Imaginea articolului Lista drumurilor cu circulaţie închisă sau restricţionată
    Social astăzi, 14:40

    Din cauza condiţiilor meteorologie nefavorabile circulaţia rutieră este închisă pe 16 drumuri naţionale, fiind îngreunată pe alte 32, informează Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR). De asemenea, sunt 130 de dumuri judeţene cu circulaţie blocată şi şapte cu circulaţia îngreunată, în continuare fiind 78 de localităţi izolate. citeşte tot

Versiunea: mobil  |  completa