Geoană: Preşedintele României trebuie ales direct

Preşedintele Senatului, Mircea Geoană, a declarat, joi, la Consiliul Naţional, că nu este de acord cu teza prezentată de vicepreşedintele Ioan Chelaru privind transformarea României în republică parlamentară, el opinând că şeful statului trebuie ales direct, cum este în acest moment.

Geoană: Preşedintele României trebuie ales direct (Imagine: Andrei Spirache/Mediafax Foto)

"Nu sunt de acord cu o teză prezentată de Ioan Chelaru. Nu cred că poporul român va accepta prea curând să nu-şi aleagă preşedintele prin vot direct. Nu cred că am avea de câştigat politic sau electoral dacă am priva românul de acest vot", a spus Geoană.

El a opinat că România are nevoie de vot direct, pentru că, altfel PSD va intra în "planul lui Băsescu".

Geoană a susţinut, astfel, că Traian Băsescu vrea, prin eliminarea sa de la Senat, să rămână figura publică centrală a României după terminarea mandatului "dacă va fi sănătos până atunci".

"El (Traian Băsescu, n.r.) acum caută o soluţie să ajungem la republică parlamentară şi el să candideze pentru prim-ministru pentru a continua dominaţia asupra României. Înainte de a deveni o teză oficială, să mai cumpănim", a spus Geoană.

PSD propune revizuirea Constituţiei în sensul transformării României în republică parlamentară, astfel încât şeful statului să nu mai fie ales direct, ci de către o Adunare formată din membrii Parlamentului şi dintr-un număr egal de electori, desemnaţi de Consiliile judeţene, după modelul german.

Vicepreşedintele PSD Ioan Chelaru, coordonatorul comisiei PSD pentru revizuirea Constituţiei, a prezentat, joi, la Consiliul Naţional, principalele teze pe care formaţiunea sa le propune în ceea ce priveşte revizuirea Legii fundamentale.

Chelaru a precizat că referendumul organizat de preşedintele Traian Băsescu privind reducerea numărului de parlamentari şi introducerea Parlamentului unicameral nu este obligatoriu, ci doar consultativ.

El a arătat că principalele tezele pe care PSD le propune vizează menţinerea bicameralismului şi transformarea României în republică parlamentară.



comentează şi tu Momentan sunt 4 comentarii
Taguri:
GEOANĂ ,
MIRCEA GEOANĂ ,
PREŞEDINTELE ROMÂNIEI ,
BĂSESCU ,
COMENTARII
  • cetatean 12 mar 2010

    Bai dar voi intrece-ti orice masura de prostie....Geaoana nu mai sta in politica ca ii molipsesti si pe ceilalti cu prostia ta.

  • dinu 12 mar 2010

    GEOANA = UN TIGANUS PROSTANAC

  • @cititor 11 mar 2010

    Singura modalitate sa alegi presedintele este sa mergi in tara a carei presedinte iti convine.

    In prezent noi votam dar NU noi alegem pentru ca peste 80% din populatie este manipulata mediatic in ceea ce priveste votul iar optiunile sunt restrictionate drastic intre un hot, un pungas si un excroc.

    Orice om cinstit nu trece nici macar de turul 1 de scrutin, oamenii voteaza numai vedete si vedetele sunt formate in timp de media si politicieni si sunt in general excroci controlabili.

  • vezi toate comentariile
COMENTEAZĂ ŞI TU
Eroare: Câmpurile marcate cu roşu nu sunt valide!
Comentariul a fost adǎ ugat!

Cod captcha invalid!

Introdu numǎrul din imagine:

* Faceţi click pe imagine pentru a genera alt numǎr
ŞTIRILE ZILEI
Versiunea: mobil  |  completa