Geoană: Trebuie să strângem rândurile şi să dinamizăm activitatea politică
Preşedintele PSD, Mircea Geoană, a declarat, vineri, la Sibiu, că le va cere colegilor din partid "să strângă rândurile şi să dinamizeze activitatea politică" pentru a face faţă acestui an electoral, în care sunt alegeri auroparlamentare şi prezidenţiale.
Mircea Geoană, ministrul Agriculturii, Ilie Sârbu, şi ministrul Sănătăţii, Ion Bazac, au o întrunire cu conducerea PSD Sibiu şi cu primarii, viceprimarii, preşedintii de organizaţii PSD, cu consilierii judeţeni PSD şi cu vicepreşedintele Consiliului Judeţean Sibiu.
"În primul rând, va trebui să prezentăm cu onestitate situaţia politică actuală, modul în care înţelegem participarea noastră la guvernare, modul în care înţelegem campania pentru europarlamentare şi prezidenţiale şi, într-un fel, un semnal de strângere a rândurilor şi de dinamizare a activităţii noastre politice şi sunt convins că vom avea aici, la Sibiu, o discuţie foarte interesantă cu colegii", a declarat Mircea Geoană, înainte de a intra la întrunirea cu membrii PSD din Sibiu.
În plus, acesta s-a declarat "încântat" de faptul că prima sa acţiune publică, după anunţarea candidaturii la Preşedinţie, a fost făcută la Sibiu.
"Este într-un fel o coincidenţă fericită că prima acţiune publică pe care o facem după desemnarea de către Comitetul Executiv Naţional pentru candidatura mea la Preşedinţie să fie aici la Sibiu. Cred că este un semn de respect şi recunoaştere din partea noastră faţă de acest superb oraş, acest important judeţ în economia generală a Ardealului şi a României. Sper ca, în decembrie, să pot să spun că prima zi de campanie propriu-zisă a început la Sibiu şi să fie într-un ceas bun”, a declarat Mircea Geoană.
La finalul întrunirii cu membrii PSD, Mircea Geoană, Ilie Sârbu şi Ion Bazac se vor întâlni cu fermierii şi agricultorii din judeţul Sibiu, iar vineri seară va avea loc şi o întrunire pe probleme de sănătate cu reprezentanţii sistemului sanitar sibian.
-
Peste 23.000 de locuitori din judeţul Buzău, izolaţi. Elicopter al MAI, solicitat pentru a transporta la spital 11 persoane - FOTO
Social astăzi, 10:57
Peste 23.200 de locuitori din 20 de comune ale judeţului Buzău continuă să fie izolaţi, vineri, iar jandarmii şi pompierii militari vor merge în aceste zone pentru a le duce oamenilor alimente, în timp ce 11 persoane au probleme medicale, fiind solicitat un elicopter pentru a le prelua. citeşte tot
-
Ungureanu cere MAI să se implice "total" în organizarea alegerilor şi să evite problemele de imagine
Politic astăzi, 10:16
Premierul Mihai Răzvan Ungureanu a cerut angajaţilor Ministerului Administraţiei şi Internelor să aibă o implicare "totală" în organizarea alegerilor din acest an, arătând că Guvernul îşi pune la bătaie credibilitatea pentru corectitudinea acestora, şi să evite apariţia unor noi probleme de imagine. citeşte tot





pentru perseverent- cind o sa aflii ce stie basescu despre mine, program, usa etc o sa-ti uzi pantalonii prietene...de regula nu repet lucrurile spuse de mine de foarte multe ori. problema am in a gasi oameni curajosi care sa porneasca acest partid in romania...
cu tot cu criza, anul 2009 ne aduce si ceva bun: scapam de basescu. mircea geoana il va invinge la alegerile prezidentiale si astfel o sa avem si noi un presedinte adevarat, care face treaba si are grija tarii, nu sta sa se joace de-a machiavelli
sa dea domnul sa scapam cu bine din anul asta si sa il pierdem si pe base de chirias la cotroceni. mircea geoana este presedintele de care avem nevoie si clar votul meu este la psd