Întâlnirea parlamentari PDL-premier, la 1 septembrie, posibil să participe şi Băsescu
Grupurile parlamentare ale PDL se vor reuni pe 1 septembrie pentru o întâlnire cu primul-ministru, fiind posibil să vină şi preşedintele Traian Băsescu, şedinţa având ca obiectiv analiza miniştrilor pe obiectivele asumate, a declarat, duminică, pentru MEDIAFAX, deputatul PDL Sulfina Barbu.
Întâlnirea parlamentari PDL-premier, la 1 septembrie, posibil să participe şi Băsescu (Imagine: Bogdan Maran/Mediafax Foto)
"PDL a acceptat propunerile de austeritate ale Guvernului, a sprijinit în Parlament acest guvern, acum trebuie să vedem rezultatele. Grupurile parlamentare ale PDL se reunesc pe 1 septembrie, atunci aşteptăm şi analiza primului-ministru şi probabil că va veni şi preşedintele Traian Băsescu. Cred că pe 1 septembrie se vor reuni parlamentarii democrat-liberali, nu mai târziu", a precizat Sulfina Barbu.
Ea a arătat că fiecare ministru trebuie evaluat după două criterii clare şi anume mersul reformelor în domeniul de care răspunde şi respectarea angajamentului că până la 1 septembrie să reducă cheltuielile din minister.
"Toate acestea trebuiau făcute până la 1 septembrie, nu planificate pe hârtie că vor fi făcute cumva, cândva. Dacă am acceptat că vom pierde pentru moment din simpatia oamenilor, trebuie, cred eu, să avem garanţia că acest lucru nu este în zadar, că reformele se fac şi nu se planifică pentru o dată ulterioară", a precizat Barbu.
Ea a evitat să precizeze care sunt miniştrii care ar trebui remaniaţi, motivând că nu are toate datele necesare pentru a face o asemenea evaluare.
"Nu vreau să-mi spun o opinie până nu văd analiza", a adăugat Sulfina Barbu.
Preşedintele Traian Băsescu a declarat, la începutul lunii august, la postul public de televiziune, că la 1 septembrie se va face o analiză a Guvernului, cu "grupuri parlamentare".
Şeful statului s-a întânit pe 20 iunie cu liderii PDL la Snagov şi a acordat Guvernului un termen de 60 de zile pentru ca aplicarea măsurilor de austeritate şi a programului de restructurare să-şi dovedească eficienţa.
Voci din PDL i-au indicat pe ministrul Finanţelor Sebastian Vlădescu şi pe cel al Muncii Mihai Şeitan drept remaniabili, mai ales în urma situaţiei create la depunerea declaraţiilor de către cei care obţin venituri din drept de autor.
-
CANNES 2012: Filmul lui CRISTIAN MUNGIU a luat DOUĂ PREMII - cel mai bun scenariu şi cea mai bună interpretare feminină. MICHAEL HANEKE a câştigat Palme d'Or
Cristian Mungiu şi-a adjudecat duminică premiul pentru scenariu, pentru pelicula "După dealuri", cu care a fost prezent în acest an în competiţia oficială a Festivalului de Film de la Cannes. Filmul a fost distins şi cu premiul pentru interpretare feminină, decernat actriţelor Cosmina Stratan şi Cristina Flutur. citeşte tot
-
GRECII ÎMPOTRIVA LUI LAGARDE: Nu ne vindeţi gogoşi, doamnă! Nu ne luaţi drept idioţi!
Externe ieri, 20:03
Grecii erau furioşi, duminică, şi îşi exprimau pe Internet profundul dezacord faţă de declaraţiile directoarei FMI Christine Lagarde, care au determinat peste 10.000 de comentarii pe pagina sa de Facebook şi înfiinţarea paginii intitulate "Grecii împotriva lui Lagarde",. citeşte tot





Sa ma p.s pe intalnirea lor si pe partidul lor.
http://www.sentinta.ro/articole/editorial/view/minicronica-nopTii-necredinciosu-zice-churchill-indirect-catre-romani
Cu siguranta ca Basescu are suficienta minte pentru a realiza ca, prin faptele si iesirile sale publice, a devenit un cancer in creierul poporului, o tumora care trebuie extirpata urgent. Ca urmare isi va da cu siguranta urgent demisia, iar poporul ii va purta vesnica recunostinta pentru acest gest umanitar!