Leonard Orban, numit consilier prezidenţial

Preşedintele Traian Băsescu l-a numit, luni, pe fostul comisar european Leonard Orban în funcţia de consilier prezidenţial pe probleme de afaceri europene.

Leonard Orban, numit consilier prezidenţial (Imagine: Mediafax Foto)

"Preşedintele României, Traian Băsescu, a semnat luni, 8 martie a.c., Decretul pentru numirea domnului Leonard Orban în funcţia de consilier prezidenţial pe probleme de afaceri europene în cadrul Administraţiei Prezidenţiale", se arată într-un comunicat al Preşedinţiei remis agenţiei MEDIAFAX.

Până acum, funcţia de consilier prezidenţial pe probleme de afaceri europene nu era curpinsă în aparatul prezidenţial. Exista Departamentul pentru Relaţii Internaţionale, condus de consilierul prezidenţial Anca Ilinoiu.

Leonard Orban are vârsta de 49 de ani. După aderarea României la UE, el a devenit comisar european pentru Multilingvism. Orban a depus jurământul de învestitură în funcţia de comisar european la 22 ianuarie 2007, la Luxemburg. Portofoliul multilingvismului, acordat lui Leonard Orban, cuprindea traducerile, interpretarea şi oficiul pentru publicaţii oficiale al Uniunii Europene.

Anterior, începând cu anul 2004, Leonard Orban a ocupat succesiv funcţiile de secretar de stat în Ministerul Integrării Europene şi negociator-şef cu Uniunea Europeană.

Leonard Orban a semnat în calitate de negociator-şef cu Uniunea Europeană, împreună cu preşedintele României, primul-ministru şi ministrul Afacerilor Externe, Tratatul de aderare a României la Uniunea Europeană, la 25 aprilie 2005, într-o ceremonie desfăşurată în Luxemburg.

Orban este Cavaler al Ordinului Naţional "Steaua României", acordat în 2002 pentru contribuţia adusă integrării României în NATO.



comentează şi tu Momentan sunt 6 comentarii
Taguri:
BĂSESCU ORBAN ,
leonard orban ,
traian basescu ,
consilier prezidential
COMENTARII
  • baby 8 mar 2010

    am impresia ca l a mirosit ca este lingau
    daca nu era fratele lui adio competenta

  • Anonymus 8 mar 2010

    Politica romanesca are nevoie de oameni conmpetenti. Deschiderea presedintelui pentru utilizarea si promovarea competentei este cat se poate de laudabila.

  • cami 8 mar 2010

    in conditiile in care a fost impins in fata de pnl sa te duci acum cosilier la base mi se pare jenant
    un post pentru fratele sa ludovic nu are base
    era frumos sa iasa presedinte ludovic la pnl
    va dati seama ce opozitie facea ludovic
    bravo crin ai anticipat lingaii
    probabil o functie va primi si tariceanu de la base

  • vezi toate comentariile
COMENTEAZĂ ŞI TU
Eroare: Câmpurile marcate cu roşu nu sunt valide!
Comentariul a fost adǎ ugat!

Cod captcha invalid!

Introdu numǎrul din imagine:

* Faceţi click pe imagine pentru a genera alt numǎr
ŞTIRILE ZILEI
Versiunea: mobil  |  completa