Nicolăescu: PDL ştia că CC va fi favorabilă moţiunii, a vrut să tergiverseze

Deputatul PNL Eugen Nicolăescu a declarat, luni, că PDL ştia precis că decizia Curţii Constituţionale va fi favorabilă moţiunii de cenzură, dar a dorit atace demersul Opoziţiei pentru ca să "tergiverseze" discutarea documentului pentru a mai câştiga câteva zile.

Deputatul PNL Eugen Nicolăescu (Imagine: Mediafax Foto)

"Ştiau precis că aceasta va fi decizia Curţii Constituţionale, întemeiate pe prevederile Constituţiei. A fost un demers de imagine şi de tergiversare din partea PDL. Credeau probabil că la nivelul Curţii Constituţionale, se va întârzia termenul de judecată şi în acest fel mai câştigau câteva zile", a afirmat Nicolăescu.

El a spus că Guvernul a dat dovadă de "ipocrizie" pentru că a organizat şedinţa de Guvern şi a aprobat comisarul European pentru România.

"Când ştii că a doua zi e moţiune de cenzură şi că ea va trece şi organizezi o şedinţă de Guvern în care să aprobi comisarul mi se pare o ipocrizie şi lipsă de respect pentru clasa politică şi pentru cetăţeni. Dacă un Guvern este ilegitim şi propunerile pe care le face sunt ilegitime", a afirmat Nicolăescu.

El a adăugat că Guvernul PDL ştie că de marţi va pierde putere şi de aceea doreşte să-şi pună o serie de oameni pe cele mai importante funcţii.

"Moţiunea va trece. Nu există niciun semn că nu se va întruni majoritatea pentru a se vota moţiunea de cenzură", a adăugat Nicolăescu.

Curtea Constituţională (CC) a respins, luni, sesizarea PDL privind neconstituţionalitatea moţiunii de cenzură PNL-UDMR, cu o zi înaintea datei programate pentru dezbaterea şi votarea în Parlament a documentului Opoziţiei.



comentează şi tu Momentan sunt 3 comentarii
Taguri:
NICOLĂESCU ,
PDL ,
CC ,
moţiune de cenzură ,
curtea constituţională
COMENTARII
  • Spoker-Fes 12 oct 2009

    PCR-KGB (psd-pnl) trebuie sa dea socoteala pt. 60 de ani de jaf, teroare si crima. Odraslele acestor hidoase creaturi subumane se numesc azi Geoana-Oprescu-Patriciu-Vantu-Vanghelie. Proxenetul de Crin mortuar asteapta un bocanc in fund de la amiral.

  • Catalin 12 oct 2009

    D-nul Nicolaescu a uitat ca Dacian Ciolos a fost ministrul agriculturii in cabinetul Tariceanu . Atunci a fost bun iar acum nu mai este ?

  • sausage nation 12 oct 2009

    Dl Nicolaescu si guvernul-la-plezenala din care facea parte a uitat, desigur, de actul prin care unul, sa-i zicem primul patriciorditor al Romaniei, punea mina pe exploatarea depozitelor petroliere din Insula Serpilor.

  • vezi toate comentariile
COMENTEAZĂ ŞI TU
Eroare: Câmpurile marcate cu roşu nu sunt valide!
Comentariul a fost adǎ ugat!

Cod captcha invalid!

Introdu numǎrul din imagine:

* Faceţi click pe imagine pentru a genera alt numǎr
ŞTIRILE ZILEI
Versiunea: mobil  |  completa