Stiri online - stiri de ultima ora si stirile zilei - Actualizat: 15:21, 28 mai 2012
switch to english
mediafax
ŞTIRILE ZILEI
-
PROGNOZA METEO: Ploi abundente în estul şi sud-estul ţării. Cum va fi vremea marţi şi miercuri
Social astăzi, 14:53
În cursul zilei de marţi, vremea va fi în general instabilă, cu înnorări în majoritatea zonelor. Ploile vor fi mai frecvente şi mai abundente în estul şi sud-estul, precum şi în zona de munte, unde cantităţile de apă vor depăşi 20...25 l/mp şi local 40...50 l/mp. În restul teritoriului ploile se vor semnala local. Vântul va sufla slab şi moderat, cu unele intensificări în sudul extrem şi în sud-est. citeşte tot
-
Preţul la energia electrică creşte până la finele lunii iunie cu 5% pentru toţi consumatorii
Social astăzi, 14:42
Preţul reglementat al energiei electrice va fi majorat cu 5% până la sfârşitul lunii iunie atât pentru populaţie, cât şi pentru consumatorii industriali, iar Executivul menţine în memorandumul cu FMI calendarul de eliminare a tarifelor administrate la electricitate asumat de Guvernul Boc. citeşte tot
Versiunea: mobil | completa





Aceasta este o parte din discursul lui Marian Bataiosu, un candidat independent, om corect, sincer si dornic de dreptate.
„Ca PreÅŸedinte al ţării vă asigur că voi lua toate măsurile care se vor impune pentru a apăra ÅŸi a ridica România. Cu această voinţă am intrat în lupta pentru preÅŸedinÅ£ia României, ÅŸi tot ea mă va mobiliza pe mai departe. Dacă va fi să fac compromisuri le voi face doar dacă va fi spre binele ÅŸi în avantajul naÅ£iunii române. Vă asigur că voi oferi tot sprijinul meu celor care se vor pune în slujba României pentru progresul ei spiritual ÅŸi material. E timpul ca fiii acestei ţări să se adune laolaltă sub pavăza Crucii ÅŸi să începem cu toÅ£ii reconstrucÅ£ia ţării întru Slava lui Dumnezeu ÅŸi Gloria poporului român dreptcredincios. A sosit timpul să ne luăm soarta în mâini ÅŸi să clădim o Românie aÅŸa cum ne visăm, o Românie a românilor, pentru români. România nu e feuda Uniunii Europeane, nici servitoarea Statelor Unite, ÅŸi nici vasala Rusiei. Dacă Uniunea Europeană sau Statele Unite nu vor înÅ£elege că românii au dreptul de a-ÅŸi hotărî singuri soarta, atunci trebuie să ÅŸtie ca există viaţă atât în afara structurilor europene, cît ÅŸi în afara structurilor militare nord atlantice! Gata, de ajuns cu umilinÅ£a, de ajuns cu servilismul, de ajuns cu închinarea la Înalta Poartă! Poporul român e un popor creÅŸtin, demn, un neam de sfinÅ£i ÅŸi de eroi, un neam ale cărui radăcini coboară până la facerea lumii, ÅŸi nu vom cere nimănui voie la existenţă pe acest pământ. România e patria românilor, a fost ÅŸi va mai fi, cât va mai Å£ine lumea!”
Daca doriti sa cititi tot discursul si sa aflati mai multe despre intentiile sale, puteti accesa site-ul sau: *.bataiosu.wordpress.*/
Rectific: in loc de ,,sii ceeace conteaza foarte nult'', a se citi ,,si ceeace conteaza foarte mult''.Cu scuzele de rigoare, graba, bat-o vina!!
Eu vad in dl.Oprescu un prezidentiabil credibil. Neangajat politic ca sa fie ,,santajat politic'' de Vanghelisti, Oprisani, sau draku stie ce cercuri de interese mai sunt, neangajati sentimental de institutii demult apuse precum monarhia, sau de diverse dive, precum Crin Antonescu, nesantajati sentimental sau de diverse cercuri de interese, si in acelasi timp neimplicat in afaceri de subminarea economiei nationale prin distrugerea si instrainarea unor segmente precum Basescu ( nu mai amintim ,,afacerile familiare ale familiei prezidentiale''), ei bine dl.Oprescu are o ,,aureola'' de om cinstit comparativ cu alti candidati.Vedeti pe Basescu sa se debaraseze de Udrea, Ridzi, cercurile ,,mafiei asfaltului'', Cocos, Paszkany, ,,mafia armamentului'', sau ca da semne ca incearca sa rezolve legal dosarele de coruptie in care este implicat din perioada cand era ministru transporturilor sau cand era primar general?
Vedeti pe Geoana ca are puterea sa iese din influenta lui Vanghelie, Oprisan, Dragnea,sau alti baroni PSD-isti?
Vedeti pe Crin Antonescu ca se delimiteaza de vanzarile si concesiunile Tariceanu, de magnatul petrolului si actualmente bancar Patriciu , sau ca nu va deveni un nou Basescu cu o alta ELENA?
Cred ca maturitatea , independenta politica si sociala, verticalitatea, neimplicare in afaceri dubioase al dr. Oprescu, prezinta niste garantii pentru un viitor prezidentiabil.
Si sa mai retinem ceva: comparativ cu ceilalti, prin prisma conformatiei dr.Oprescu are ,,in sange'' umanitarismul, prevalenta limitarilor asupra exceselor, sii ceeace conteaza f. nult, un intelect nealterat.
Anunţă ceva Oprescu la sfârÅŸitul lui septembrie? Înseamnă că până atunci lucrează la autostrăzile alea zburătoare... Sau poate mai face un cârnat mare, ca să-l bage în Cartea recordurilor, ori un cârnat obiÅŸnuit, cum este chiar el însuÅŸi!
Eu m-am referit la realizarile promarului Oprescu ! Nu se spune mai i in gluma mai in serios,ca trebuie sa treci mai intai pe la primarie,daca vrei sa fii presedintele Romaniei? Mie mi se pare ca Basescu este,sau cel putin s-a straduit sa fie,mai mult decat totii presedintii precedenti,un presedinte al tuturor romanilor..Este singurul presedinte al Romaniei de pana acum,care a mers f,.des in zona sensibila a Ardealului si a spus verde in fata unguurilor,ceea ce trebuia spus... fapt care mai arata ceva:Basescu nu foreste voturile maghiarilor,cu orice pret...
pentru ps : Aveti dreptate, dar cred ca, corect ar fi sa spunem ca nici primarul Oprescu nu s-a dovedit la inaltimea nici a asteptarilor si nici a promisiunilor. Daca vom discuta strict constitutional, presedintele tarii nu ar putea sa faca atat de mult pe cat ne-am obisnuit noi sa credem. Sunt absolut convins ca si Traian Basescu si Sorin Oprescu, daca ar obtine votul majoritatii in decembrie a.c., ar incerca sa se ridice catre nivelul de asteptare al populatiei. Problema este daca vor incerca si daca vor reusi sa fie presedinte al tuturor romanilor si vor considera ca prioritatea noastra trebuie sa fie ce vom face in urmatorii cinci ani.
Oricum, imi doresc ca aceasta tara sa fie condusa de oamenii pe care-i merita si care o merita. Asta nu exclude si completarea ca noi sa ne ridicam la nivelul asteptarii conducatorilor.
domnul oprescun nu sunteti bun de presedinte numai * este de tine nu ahi facut nimica in bucuresti mai bun ca basescu nu esti domnul basescu este bunn ca presedinte
Chiar il vede cineva presedintele Romaniei,pe Oprescu? Realizarile dlui Oprescu,sunt deocamdata,cei mai multi Mosi Craciuni,cel m ai lung carnat,autostrada suspendata rapmane ,,suspendata... Bucurestiul nu arata mai bine,nu a adus nicio imbun atatire,a continuat proiecte incerpute de altii...Sa fim seriosi...
Nu stiu daca veti ajunge presedinte, nu stiu nici daca ati fi mai potrivit decat domnul Presedinte Basescu sau decat alt candidat, dar daca totusi... poate veti incerca sa promovati un spirit de reconciliere nationala, atat de necesar, dupa parerea mea, in conditiile in care tara aceasta trebuie sa priveasca si sa spere catre viitor.
703 de comentarii | Social 16 mai 2012 comenteaza şi tu
523 de comentarii | Social 15 mai 2012 comenteaza şi tu
475 de comentarii | Social 21 mai 2012 comenteaza şi tu
469 de comentarii | Social 5 mai 2012 comenteaza şi tu
443 de comentarii | Social 18 mai 2012 comenteaza şi tu