Pambuccian: Minorităţile îl susţin pe Iohannis şi pe nimeni altcineva
Grupul minorităţilor naţionale din Parlament susţine desemnarea lui Klaus Iohannis pentru funcţia de premier, aceasta fiind singura variantă la care aceştia s-ar ralia, apreciind, în primul rând, independenţa politică a acestuia, un lucru "extrem de important" în România, a spus Varujan Pambuccian.
Pambuccian: Minorităţile îl susţin pe Iohannis şi pe nimeni altcineva (Imagine: Mediafax Foto/Sorin Florea)
"Este un om extrem de echilibrat", a declarat Pambuccian la finalul întâlnirii de la Cotroceni între liderii partidelor parlamentare şi preşedintele Traian Băsescu.
Pambuccian a reafirmat, cu această ocazie, sprijinul necondiţionat al reprezentanţilor minorităţilor faţă de desemnarea primarului Sibiului în funcţia de premier, susţinând că "orice variantă este posibilă, singura condiţie fiind ca Iohannis să fie premier".
Anterior discuţiilor de la Cotroceni, liderul grupului parlamentar al minorităţilor naţionale, Varujan Pambuccian, a declarat că deputaţii care reprezintă minorităţile îl susţin pe Klaus Iohannis pentru funcţia de premier şi că vor propune ca acesta să conducă Executivul şi după alegerile prezidenţiale.
"Grupul nostru parlamentar al minorităţilor a luat două decizii în această dimineaţă: să-l susţinem pe domnul Iohannis, şi a doua, pentru că propunerea a fost făcută în persoana domniei sale, să nu susţinem o altă propunere. Iar după alegerile prezidenţiale, indiferent de rezultatul lor va fi şi propunerea pe care o vom avea în continuare ca primă propunere", anunţa Pambuccian înainte de a intra la consultări.
-
Guvernul grec aprobă planul de austeritate cerut de UE şi FMI
Externe astăzi, 01:35
Guvernul de coaliţie din Grecia a aprobat în noaptea de vineri spre sâmbătă planul de austeritate cerut de Uniunea Europeană (UE) şi Fondul Monetar Internaţional (FMI) în vederea deblocării unui nou ajutor care să permită Atenei să evite un default în martie, anunţă agenţia ANA, transmite AFP. citeşte tot
-
Berca: Utilizarea sumelor pentru calamităţi se face prin atribuire directă. Decizia e a comitetului judeţean
Social ieri, 21:50
Utilizarea sumelor alocate de Guvern pentru eliminarea efectelor generate de calamităţi este realizată fără licitaţie, prin atribuire directă conform legii, iar decizia este luată în comitetul judeţean pentru situaţii de urgenţă, a declarat, pentru MEDIAFAX, ministrul Internelor, Gabriel Berca. citeşte tot





Domnilor ''minori'' sa stiti ca nu va tine nimeni in Romania cu forta!Daca va toleram in tara ,acest lucru nu inseamna ca puteti sa si faceti ceea ce va pohteste inima!Sunteti in Romania,deci urmatii legislatia si supuneti-va celor ce conduc!