Stiri online - stiri de ultima ora si stirile zilei - Actualizat: 10:07, 28 mai 2012
switch to english
mediafax
ŞTIRILE ZILEI
-
Ioan Avram Mureşan, condamnat definitiv la şapte ani de închisoare cu executare pentru deturnare de fonduri
Fostul ministru al Agriculturii Ioan Avram Mureşan a fost condamnat definitiv, luni, de instanţa supremă, la şapte ani de închisoare cu executare, în dosarul în care este acuzat de deturnare de fonduri. Completul de cinci judecători al instanţei supreme a menţinut astfel condamnarea decisă, în aprilie 2011, în cazul lui Ioan Avram Mureşan de către instanţa Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie care a judecat la fond acest dosar. citeşte tot
-
Boris Tadici se declară pregătit să devină premier al Serbiei
Externe astăzi, 08:53
Fostul preşedinte sârb Boris Tadici, care a pierdut alegerile prezidenţiale de la 20 mai, s-a declarat duminică pregătit să devină premier şi a precizat că intenţionează să formeze o coaliţie majoritară cu foştii săi aliaţi socialişti. citeşte tot
Versiunea: mobil | completa





Atata timp cat exista Romania nu va fi nici o autonomie
Eu sunt de parere ca toate regiunile ar trb sa aiba o anumita autonomie economica si administrativa.Si as inparti romania in vest(banat,crisana)centru(ardeal,maramures)EST(moldova)SUDEST(dobrogea si de la buc. la est) si SUDVEST (de la buc pana la oltenia inclusiv oltenia) .Asa nu sar mai ingrasa aia de la bucuresti pe seama tarii si s-ar face o concurenta in tara benefica,zic eu, economiei.Asa nu ar mai trb sa mearga banii din banat in oltenia ,din ardeal in mold.,etc.
Populism de 2 bani din gasca lui Felix. Nu poti expulza pe unul care s-a nascut in Romanica! Sa-l trimiti unde? Pe Marte?
eu sunt pentru retrocedarea ardealului. astfel,ar avea si ardelenii o sansa sa o duca mai bine decat cu safii de la bucuresti. vivat regatele unite ale moldaviei si valahiei. ardealul a fost si va fi pamnat ce tine de magyaroszag.
Asa numitele voievodate dinaintea invaziei unguresti (nu hunice!) erau cumane, nu valahe.
Mihai Viteazu era si el supus ungurilor, iar "unirea" facut de el era o manevra politica personala pentru a ajunge el pe scaunul Ardealului (conventie cu "imparatu nemtescu" Rudorf II).
Cu "continuitatea" daco-româna trebuie s-o lasam mai moale. Conceptia este cel putin penibila. Noi romanii suntem latini si provenim din vatra latina suddunareana (v. valahii din Balcani)
Rascoale? Au facut. si ungurii.
Probabil ai uitat de primele voievodate ante-lăcustirea hunică, ori de răscoalele continue din teritoriu, ori de Mihai Viteazu şi multe altele. Ardealul "aparţine" României de numai 92 de ani fiindcă acela a fost contextul unirii mult-aşteptate. Aparţinea de drept şi în sec. 19, când s-a produs conştientizarea naţională pretutindeni în Europa.
Vatra dacică e moştenirea românilor, indiferent ce vei fi învăţat tu la cursurile propagandei ungureşti.
Ca in Ardeal au existat romani inca din vremuri stravechi, nu contesta nimeni. Ardealul ca principat insa a fost un stat unguresc. Pentru apararea lui de invaziile mongole ungurii au organiuzat politic teritoriul extracarpatic ca state suzerane (sub conducerea unui cuman in sud si a unui roman in est).
Din cei 1000 de ani de istorie a lui, Ardealul apartine Romaniei doar de 92 de ani.
Am auzit ca undeva intr-o pestera ardeleana s-au decoperit osemintele unui stramos uman care vorbea romaneste. Ardealul este al romanilor!
Daca am sti putina istorie nu am fi ata de radicali in exprimare.
Ungurii din Romania au sustinerea UE pentru ca, in constiinta europenia, Ardealul apartine istoric Europei "latine", iar teritoriul extracarpatic a apartinut "popoarelor stepei".
PD ar fi facut coalitie si cu moartea numai sa ia puterea, pacat si rusine ca au dat cultura, sanatatea si alte ministere pe mana ungurilor, din punctul meu de vedere acest partid este unul neconstitutional deoarece nu urmaresc interesele romaniei ca stat suveran si nu apara tricolorul national. In urma afirmatiilor care apar tot mai des din partea liderilor maghiar UDMR-ul ar fi trebuit sa contra atace si sa apere drepturile ROMANIEI, drepturile romanilor.
RUSINE UDMR !
703 de comentarii | Social 16 mai 2012 comenteaza şi tu
523 de comentarii | Social 15 mai 2012 comenteaza şi tu
475 de comentarii | Social 21 mai 2012 comenteaza şi tu
469 de comentarii | Social 5 mai 2012 comenteaza şi tu
443 de comentarii | Social 18 mai 2012 comenteaza şi tu