PDL acuză că Geoană ar furniza înregistrări regizate
PDL îl acuză pe Mircea Geoană că furnizează mass-media înregistrări audio pe care le regizează în biroul său, în timp ce PSD susţine că lansarea în presă a unor discuţii din interiorul acestui partid arată că suspiciunile privind "anumite structuri " subordonate şefului statului sunt justificate.
PDL şi PSD au transmis, miercuri, câte un comunicat, după ce presa a relatat despre o înregistrare, postată pe un site, care ar reproduce discuţiile purtate de Mircea Geoană cu membrii PSD Maramureş, într-o întâlnire de la sfârşitul lunii august. Potrivit înregistrării, Mircea Geoană susţine că Traian Băsescu "se prăbuşeşte", Crin Antonescu stagnează în sondaje, iar Sorin Oprescu "nu este periculos".
"Mircea Geoană a depăşit ultima limită a penibilului. Din disperare pentru că, de luni de zile, toate sondajele de opinie îl cotează sub pragul electoral al partidului său, Mircea Geoană a ajuns să recurgă la metode ridicole. Pentru a rămâne atractiv în ochii mass-media, furnizează singur înregistrări audio pe care şi le regizează în biroul său", se arată în comunicatul PDL, care nu menţionează la ce înregistrări se face referire.
Potrivit democrat-liberalilor, "se pare că şi staff-ul electoral al lui Mircea Geoană a intrat în panică în ultimul timp din moment ce intoxică presa, sistematic, cu aşa-zise «strategii secrete» concepute pe colţuri de mese".
"PDL nu poate decât să-şi exprime compasiunea faţă de comportamentul ridicol al lui Mircea Geoană şi al echipei sale", conchide comunicatul transmis de Biroul de presă al PDL.
PSD invocă suspiciuni privind unele structuri
La rândul său, Biroul de presă al PSD a transmis un comunicat, în care se arată că social-democraţii condamnă "cu fermitate" modul în care se încearcă deturnarea dezbaterii publice şi atacarea PSD.
"Lansarea în presă a unor înregistrări din discuţiile interne ale PSD relevă o nouă dimensiune a implicării instituţiilor statului în jocuri politice şi arată că suspiciunile PSD, în legătură cu anumite structuri subordonate preşedintelui României, sunt justificate", susţin social-democraţii.
PSD menţionează că nu conţinutul discuţiilor este o problemă, ci modul în care astfel de înregistrări ajung în spaţiul public şi sunt folosite în bătălia politică.
"Înregistrările de la evenimentul PSD din Maramureş nu prezintă nimic mai mult decât o realitate pe care o văd foarte mulţi dintre români. Actualul preşedinte este o sursă constantă de instabilitate politică şi instituţională şi un factor perturbator pentru mediul politic. Faptul că Traian Băsescu traversează o tendinţă negativă în sondaje şi că a suferit o cădere puternică este un lucru cunoscut, la fel cum sunt toate datele prezentate de presă", se arată în comunicat.
PSD face un apel către întreg mediul politic din România, şi în special către preşedintele Băsescu, să nu implice instituţiile statului în campania electorală şi să îşi exprime poziţiile "într-o manieră transparentă şi demnă". "De asemenea, facem un apel la toţi cei care activează în instituţiile de stat, mai ales în cele cu statut special, să nu se lase ademeniţi în jocuri politice, indiferent de numele şi funcţia celui care cere astfel de lucruri", adaugă social-democraţii.
În finalul comunicatului, PSD îşi exprimă speranţa că mediul politic din România va reveni la o dezbatere serioasă şi la preocupări apropiate de interesul cetăţenilor.
-
SITUAŢIE DE URGENŢĂ ÎN VRANCEA: Zeci de mii de oameni, izolaţi din cauza zăpezii - FOTO
Social astăzi, 20:32
Preşedintele CJ Vrancea, Marian Oprişan, a declarat, vineri seară, că a fost instituită situaţie de urgenţă în judeţ, în condiţiile în care zeci de mii de persoane sunt izolate din cauza zăpezii, Oprişan cerând în mai multe rânduri instituirea stării de alertă pentru declararea situaţiei de urgenţă. citeşte tot
-
Ponta: Dacă se decretează stare de urgenţă în zonele afectate, propun PSD să susţină decizia în Parlament
Politic astăzi, 20:10
Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, vineri, că cere şefului statului decretarea stării de urgenţă în zonele afectate de ninsori, menţionând că dacă acest lucru se va întâmpla, va propune, luni, în USL, precum şi parlamentarilor formaţiunii sale, să voteze, în Parlament decizia preşedintelui. citeşte tot





Mai, stimatii nostri oameni buni, lasati acuzele si loviturile reciproce macar pana s-o mai stopa caderea asta in care suntem antrenati.
Va rugam, tineti cont si de noi.
Un iidiot si cinci nume ca sa ne convinfga ca mircea geana nu e taampit ci doar creeetin. Cat de taaampit poti sa fii ca sa te inregistrezi si sa faci apoi teatru radiofonic la televizor?
Cele spuse in inregistrare sunt perfect adevarate, problema este aparitia si modul in care s-a facut aceasta in presa. Ca si la Turnu-Magurele unde la fel au ajuns inregistrari ale PSD-ului in presa si aici nu sunt decat manevre basesciene facute cu ajutorul serviciilor.