Simirad în Piaţa Unirii din Iaşi: Această manifestare va rămâne în istorie drept una odioasă
Preşedintele Consiliului Judeţean Iaşi, Constantin Simirad, a declarat în Piaţa Unirii din Iaşi, unde preşedintele a fost huiduit, că acest eveniment de la Iaşi va rămâne în istorie drept o "manifestare odioasă" şi i-a spus primarului Gheorghe Nichita să îi fie ruşine pentru modul de organizare.
Simirad în Piaţa Unirii din Iaşi: Această manifestare va rămâne în istorie drept una odioasă (Imagine: Liviu Chirica/Mediafax Foto)
Preşedintele Consiliului Judeţean Iaşi, Constantin Simirad, a declarat în faţa participanţilor la manifestările de la Iaşi că în Piaţa Unirii au fost aduşi oameni cu autobuzele, adăugând că vede o satisfacţie pe chipul celor aduşi aici.
"Este o satisfacţie de pubertism întârziat. Nu ne caracteriziează ce s-a întâmplat aici. E o acţiune pe care nu o agreez. Legea ospeţiei a fost încălcată. Domnule primar, să vă fie ruşine pentru organizarea acestei manifestări", a spus Simirad.
Preşedintele Traian Băsescu a ajuns în Piaţa Unirii din Iaşi, unde au loc manifestările de Ziua Unirii, în jurul orei 10.00, el fiind puternic huiduit de mulţime.
Preşedintele a primit onorul Gărzii Militare în timp ce din mulţimea adunată în Piaţa Unirii se auzeau huiduieli şi fluierături puternice. De asemenea, unii dintre participanţi au strigat "Hoţii".
Majoritatea protestatarilor făceau parte dintr-un grup de aproximativ o sută de pensionari militari, care au scandat "Cuza cel Mare, Băsescu Dezbinare", "Vânzători de ţară".
Pentru scurt timp, preşedintele şi-a părăsit locul amenajat pentru oficialităţi şi a mers să discute cu grupul de militari în rezervă care îl huiduiau şi scandau "Demisia", după ce s-a consultat cu şeful dispozitivului de securitate al SPP.
El a stat de vorbă cu aceştia câteva minute, după care s-a întors pe scările de lângă scena amenajată în piaţă.
După acest moment, primarul Iaşiului Gheorghe Nichita s-a adresat mulţimii, împlorându-i pe oameni să respecte "această sărbătoare a naţiunii".
"Vă invit, vă implor să respectăm această sărbătoare a naţiunii, să lăsăm deoparte discuţiile persoanele şi să arătăm că ne respectăm idealurile", şi-a început Nichita discursul în faţa celor aproximativ o mie de persoane adunate în piaţă.
În mulţime se află liderii PSD şi PNL, Victor Ponta şi Crin Antonescu, dar şi preşedintele Senatului, Mircea Geoană.
La manifestările organizate la Iaşi la împlinirea a 152 de ani de la Unirea Principatelor Române participă şi ministrul Dezvoltării Regionale şi Turismului, Elena Udrea, ministrul de Externe Teodor Baconschi, vicepreşedintele PDL Gheorghe Flutur, care l-au aplaudat pe Băsescu după ce acesta a primit onorul Gărzii.
-
Spitalul Colentina are, pentru prima dată în istoria unităţii, o secţie de urologie cu 35 de paturi
Social astăzi, 17:09
Spitalul bucureştean Colentina are începând de luni, pentru prima dată în istoria unităţii sanitare, o secţie de urologie cu 35 de paturi, bloc operator şi post operator, a anunţat, luni, primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, la inaugurarea clinicii. citeşte tot
-
Ce cărţi cumpără românii? Piaţa de carte, ţinută în viaţă de romanele lacrimogene şi de pofta de colorat a copiilor
Cultură-Media astăzi, 16:57
Piaţa românească de carte a scăzut în ultimii cinci ani cu o treime, iar singurele segmente care s-au menţinut constante în vânzări au fost cărţile pentru copii, în special cele de colorat, şi literatura romantică pentru femei, a declarat pentru MEDIAFAX Dan Vidraşcu, directorul editurii Litera. citeşte tot





simirade, am visat ca ai murit, ma... iti vine sa crezi ? oricum am vise dubioase rau...
care militari? gunoaiele betive bolsevice comuniste? cei care au ucis zeci de mii de tineri ROMANI, care doreau libertate, pentru lovitura de stat cine plateste? sa nu mai spuna ca sint militari, criminali DA... Armata ROMANA profesionista acum exista cu adevarat. Manipulatori ord/inari
Huiduit de fosti militari criminali. Adorat de tinerii din Focsani . Gunoaiele de la antene&realitatea sekuriste fac spume. Ati cazut in capcana voastra sekuristilor. LUMEA VA URASTE..O sa vedeti daca mai puteti merge pe strada la cita ura raspinditi..jav@relor