SRI respinge acuzaţiile privind monitorizarea lui Diaconescu
Purtătorul de cuvânt al Serviciului Român de Informaţii, Marius Bercaru, a declarat luni, pentru MEDIAFAX, că instituţia respinge încercările de atragere a SRI în dispute cu substrat politic, referitor la acuzaţiile privind monitorizarea social-democratului Cristian Diaconescu.
"Conducerea SRI respinge orice fel de acuzaţii, instituţionale sau personale, legate de implicarea în activităţi neconforme cu statutul instituţiei noastre şi reiterează faptul că îşi desfăşoară activitatea în strictă conformitate cu prevederile legale şi cu respectarea principiilor neutralităţii şi independenţei politice", a spus Bercaru.
El a menţionat că obiectivele acţiunilor precum şi maniera de lucru instituite la nivelul SRI nu au niciun fel de legătură cu recentele alegaţii la adresa instituţiei sau la adresa unor persoane din conducerea acestei instituţii.
"Dezaprobăm încercările de atragere a SRI în dispute cu substrat politic, fără legătură cu agenda de securitate naţională a Serviciului Român de Informaţii", a mai precizat purtătorul de cuvânt al SRI.
Jurnalista Floriana Jucan a declarat sâmbătă că a primit spre publicare 36 de pagini de monitorizare a lui Cristian Diaconescu, însoţite de imagini în care acesta apare în ipostaze compromiţătoare, Diaconescu afirmând că acest fapt are legătură cu Congresul şi că oricine l-a urmărit a făcut-o ilegal.
"Această monitorizare este adevărată. Cristian Diaconescu este monitorizat non-stop, de când merge cu soţia la cumpărături, până când merge la unii dintre liderii PSD acasă, când merge la sediul SRI din Piaţa Parlamentului, vis a vis de Casa Poporului sau când merge într-o vizită de patru ore, pe 5 februarie, la reşedinţa unui controversat om de afaceri. Ce m-a uimit la Diaconescu este că, în toată această perioadă, se deghizează: îşi pune fes pe cap, parchează pe străzi lăturalnice, îşi pune ochelari, deci are ceva de ascuns", a spus, la Realitatea TV, Floriana Jucan.
Ea precizat că monitorizarea lui Diaconescu a fost făcută în perioada 1-10 februarie, fără a menţiona cine a făcut această monitorizare.
Subiectul fost dezbătut în presă, fiind invocată inclusiv posibilitatea ca monitorizarea lui Diaconescu să fi fost făcută de SRI.
-
Băsescu a semnat decretul de numire în funcţie pentru Cabinetul Ungureanu
Politic astăzi, 17:23
Preşedintele Traian Băsescu a semnat, joi, decretul de numire în funcţie pentru Cabinetul condus de premierul Mihai Răzvan Ungureanu. Cabinetul condus de Mihai Răzvan Ungureanu a fost învestit de Parlament, prin votul exprimat joi, fiind înregistrate 237 de voturi "pentru" şi două voturi "împotrivă". pentru învestirea Guvernului erau necesare 232 de voturi favorabile. citeşte tot
-
Renault deschide o fabrică uriaşă în Maroc. Sindicaliştii francezi acuză un proces de "Loganizare"
Economic astăzi, 17:00
Renault a deschis o fabrică uriaşă pentru producţia de maşini "low cost" în Maroc, care va ajunge la 400.000 de unităţi pe an în 2013, şi va avea în primă fază ca principală piaţă de export Europa, iar sindicaliştii francezi acuză "Loganizarea" unor modele care vor reduce cota de piaţă a Renault. citeşte tot





Dar ce ziceti de VULPEA la comanda B+B?
Aic este vorba de un "SRI" special, ai anume acela al PSD, asa cum si NSP (nazi) aveau GP, SD, Gestapo care nu erau organismele statului ci ale partidului.
pai mai fratilor, ce politician extrem de bun ar fi fost diaconescu, cel care s ar fi lasat santajat de vanghelie&co? daca avea oouuaa, venea si spune la 1700 de delegati: fratilor, astia m-ai urmarit, m-au santajat. da, am avut ceva extraconjugal, dar vi se pare normal ca sa se intimple urmarirea securista si santajul? eu nu le accep! daca spunea astea, azi era presedintele PSD si miine presedintele romaniei