Vaslui: Jumătate din consilierii PDL vor fi excluşi din partid după ce au votat bugetul propus de PSD
Jumătate din cei opt consilieri PDL din cadrul Consiliului Local (CL) Vaslui vor fi excluşi din partid după ce, la ultima şedinţă de consiliu, au votat în favoarea proiectului de buget pe 2012 propus de către primarul social-democrat al municipiului Vaslui, Vasile Pavăl.
Vaslui: Jumătate din consilierii PDL vor fi excluşi din partid după ce au votat bugetul propus de PSD (Imagine: Razvan Chirita/Mediafax Foto)
Conducerea organizaţiei judeţene Vaslui a PDL a solicitat excluderea din partid a patru consilieri locali proprii din cadrul CL Vaslui pentru nerespectarea unei decizii a Biroului Local al partidului care prevedea ca aceştia să nu voteze bugetul de venituri şi cheltuieli al Primăriei Vaslui pentru anul în curs, propus de primarul PSD Vasile Pavăl.
Fără a respecta disciplina de partid, cei patru consilieri PDL - Doru Huşanu, Gheorghe Alexandru, Neculai Petrişor şi Ioan Păun - au votat "pentru" bugetul Primăriei Vaslui, alături de consilierii PSD, PNL şi PRM.
"Am fost informat de către liderul consilierilor locali PDL din cadrul CL Vaslui cu privire la faptul că patru consilieri au votat «pentru» bugetul pe 2012 propus de primarul Vasile Pavăl, încălcând astfel decizia Biroului Local al Organizaţiei Municipale Vaslui. În consecinţă, am solicitat demararea procedurilor de analiză şi excludere a celor patru consilieri din partid", a declarat, marţi, preşedintele organizaţiei judeţene Vaslui a PDL, Dan Marian.
Odată cu excluderea din partid a celor patru consilieri, aceştia îşi vor pierde automat, conform legii, şi posturile de consilieri, urmând ca locurile lor să fie luate de alte patru persoane aflate pe lista de consilieri PDL votată la alegerile locale din 2008.
-
Chiuariu: Macovei e un manelist al anticorupţiei, în 2005 dorea unificarea DNA cu DIICOT
Social astăzi, 19:24
Deputatul PNL Tudor Chiuariu, fost ministrul al Justiţiei, a acuzat-o, luni, pe europarlamentarul PDL Monica Macovei de faptul că ar fi propus, în 2005, ca ministru, unificarea DNA cu DIICOT, deşi, public, a criticat acest lucru, liberalul catalogând-o drept "gurist şi manelist al anticorupţiei". citeşte tot
-
Accident grav pe DN1: Doi morţi şi mai mulţi răniţi, după ce un microbuz a fost lovit de un autoturism
Social astăzi, 18:54
Două persoane şi-au pierdut viaţa şi mai multe persoane au fost rănite, luni după-amiază, după ce un microbuz în care se aflau 16 pasageri a fost lovit de un autoturism pe DN 1, în dreptul localităţii prahovene Nistoreşti, circulaţia desfăşurându-se cu dificultate, sensul de urcare către munte fiind complet blocat. citeşte tot





Moldova si Oltenia, bastioane de bolsevici intretinuti!
@XZ, ca leguma intelectuala ce esti, debil mintal si analfabet de frunte sucevean, nu ai dreptul sa comentezi despre nimeni mai inteligent ca tine. Daca ,,vaslui.iasul botosani sa facut vinoveti'', ,,ce afacut dea lungul''.. tu te faci vinovat de imbecilitate si cretinism paranoic, mai rahat sucevean
asa intelege pdl-ul democratia!