- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Bilanţul inundaţiilor: 22 de persoane decedate, 7.000 evacuate - VIDEO
Inundaţiile din ultimele zile au ridicat numărul persoanelor decedate la 22 cazuri, iar alte aproximativ 7.000 de persoane au fost evacuate, potrivit datelor prezentate miercuri în şedinţa de guvern.
Bilanţul inundaţiilor: 22 de persoane decedate, 7.000 evacuate (Imagine: Liviu Chirică/Mediafax Foto)
La aceasta se adaugă 2.917 locuinţe inundate şi 206 case distruse.
Ministrul Administraţiei, Vasile Blaga, a declarat anterior că, marţi, au fost efectuate demersuri pentru a accesa Fondul Solidaritatea al Comisiei Europene, care poate fi accesat în două situaţii - în situaţie de forţă majoră, dacă pagubele depăşesc trei miliarde de euro, ceea ce nu este cazul României, sau dacă într-o perioadă limitată de timp pagubele depăşesc 0,6% din PIB, care este situaţia României. Potrivit ministrului, astfel va putea fi accesat un ajutor de 75 milioane euro.
El a mai declarat că, la fel ca în 2004 şi în 2006, Ministerul Muncii va acorda fiecărei familii care are membri decedaţi în inundaţii un ajutor social de 50 de milioane de lei vechi.
-
Cel puţin 340 de răniţi, într-un accident feroviar produs în Argentina
Externe astăzi, 15:48
Cel puţin 340 de persoane au fost rănite, miercuri dimineaţă, într-un accident feroviar produs la Buenos Aires, anunţă ministrul argentinian al Transporturilor, Juan Pablo Schiavi. citeşte tot
-
NAUFRAGIUL COSTA CONCORDIA: Mai multe cadavre au fost găsite în epava navei
Externe astăzi, 15:19
Mai multe cadavre, probabil patru, au fost găsite în partea scufundată a vasului de croazieră Concordia, anunţă autorităţile italiene. citeşte tot





Suma aia care rezulta de acolo se duce in buzunarele "alesilor", in nici un caz unde trebuie. Asa ca incurajez munca la negru in tara asta frumoasa care din pacate-i populata de astia ca tine Herpes.
Adio!
Bai Herpes sau Hermes, cum iti zici tu aciulea, tu ai fi cumva vreunu din aia de n-au produs toata viata absolut nimic in afara de CO2 si fecale, bugetar d-ala de guvern (pofta buna la ce ai produs), de esti deranjat de cei care au muncit la negru. Pai ia priveste mai atent la ceea ce se intampla si vezi daca se merita sa contribui statului roman cu vreun banut. Ia uita-te pe fluturas (nu la 0-urile alea multe ci la rubricile alea cu: CAS, impozit, asigurari sociale, etc.) si vezi ce suma-ti da.
aveti dreptate pe mine ma apuca fiori de frica uite unde am ajuns cu toate nenrocirile astea