- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Boc discută cu miniştrii variantele de reducere a numărului de agenţii guvernamentale
Premierul Emil Boc se va întâlni, vineri, cu miniştrii Dezvoltării, IMM şi Finanţelor, precum şi cu un reprezentant al Ministerului Mediului, pentru a analiza soluţiile de reducere a numărului de agenţii guvernamentale.
Şeful Guvernului a anunţat, miercuri, că se va întâlni vineri, sâmbătă şi dumincă cu fiecare ministru care are în subordine structuri şi agenţii guvernamentale, pentru a definitiva proiectul de reducere a numărului de agenţii până la jumătatea lunii august.
El a arătat totodată că veniturile agenţiilor guvernamentale vor fi vărsate la buget, iar fondul de salarii va fi stabilit de Guvern, astfel încât remuneraţiile unor şoferi şi directori din aceste structuri, calculate în prezent la sume cuprinse între 4.100 şi 17.600 lei, să fie aduse la un nivel decent.
Un document guvernamental obţinut de MEDIAFAX la finele anului trecut releva faptul că directorii de agenţii guvernamentale au încasat, în intervalul ianuarie-septembrie 2008, un venit lunar net cuprins între 4.375 lei şi 13.838 lei, incluzând indemnizaţii şi sporuri, în timp ce arhivarii, casierii şi şoferii acestor instituţii au fost plătiţi în aceeaşi perioadă cu până la 3.517 lei.
Funcţionarii încadraţi pe posturi de expert sau consilier, inclusiv consilier juridic, au fost plătiţi lunar cu sume cuprinse între 5.099 lei şi 5.605 lei, iar un inspector de resurse umane a încasat lunar 4.415 lei. Pentru un referent de specialitate, venitul net lunar a fost de 2.389 lei, în timp ce un arhivar a fost plătit cu 2.449 lei.
-
Mihai Răzvan Ungureanu a ajuns cu elicopterul în Vrancea, alături de miniştrii Apărării şi Internelor: Mergem unde e nevoie, la muncă
Social astăzi, 09:51
Premierul Mihai Răzvan Ungureanu, însoţit de ministrul Apărării Naţionale şi cel al Administraţiei şi Internelor, a ajuns, sâmbătă dimineaţă, cu elicopterul, în localitatea vrânceană Dumbrăveni, declarând că a venit "la muncă". citeşte tot
-
Victor Ponta, în coloana prezidenţială alături de Traian Băsescu pe drumul spre Predeal
Politic astăzi, 08:42
Preşedintele Traian Băsescu a plecat vineri seară la Predeal, pentru a petrece un weekend cu zăpadă la munte. Surprinzător, în coloana prezidenţială, pe segmentul Ploieşti-Predeal, s-a aflat şi maşina liderului PSD Victor Ponta. citeşte tot





toti cei ce-n viata lor doar frumosul l-au iubit vor fi parte a alcatuirii viitorului umanitatii
scoateti pensionari la pensie ,dati si anticipat pensi si pe termen lung veti castiga.desfintati agentiile! dar ce faceti cu nepotul ,nepoata,varul ,nevasta...?
Premierul Emil Boc se va întâlni, vineri, cu miniştrii Dezvoltării, IMM şi Finanţelor, precum şi cu un reprezentant al Ministerului Mediului, pentru a analiza soluţiile de reducere a numărului de agenţii guvernamentale.